Skype'ta Güvenlik Açığı

Skype'ta Güvenlik Açığı

Dünyanın en popüler görüntülü konuşma servisi olan Skype’ın bu aralar başı yaşadığı güvenlik açığı ile dertte. Özellikle de iş dünyasında aktif olarak kullanılan platformda rastlanan güvenlik açığı yüzünden birçok kişi kendi listesinde olmayan kişilere mesaj yollayabiliyor. Bunun sebebi ise Skype’ın kullanıcı hesapları karıştırmasından kaynaklı.

Yaşanan bu problem sadece Windows işletim sistemlerinde değil, aynı zamanda Mac, Linux ve Windows Phone platformlarında da aynı durum söz konusu. Bu güvenlik probleminin yaşandığı Skype versiyonları ise; Skype 5.10 (Windows), Skype 5.8 (Mac) , Skype 4.0 (Linux) ve Skype 1.2 (Windows Phone) şeklinde listendi. Android ve iOS platformlarında da milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan Skype’ın bu iki platformda herhangi bir güvenlik açığı söz konusu değil. Ayrıca Skype’ın eski sürümlerinde de herhangi bir güvenlik açığı bulunmuyor.

Öte yandan bu konuyla ilişkin birçok söylenti yayılmaya başladı bile. Bunlardan en dikkat çekeni ise Skype’ın kaynak kodlarına erişildiği ve bunların birçok farklı torrent sitesinde paylaşıldığına yönelik bir haber. Eğer bahsi geçen bu durumun gerçeklik payı varsa Skype ilerleyen zamanlarda bu konu ile ilgili çok fazla zaman kaybedecek ve başı derde girecek.

Microsoft’un 8.5 milyar dolara satın aldığı Skype, hükümetin arka kapısı olarak lanse edilmekte ve bu açıklama ise Skype’taki güvenlik açığını keşfedenler tarafından geldi. Böylesi bir eleştiriye maruz kalan Skype ekibi çalışmalarına zaman kaybetmeden başladı bile. Planlarına göre bu durumu bir gün içinde halletmeyi planlayan Skype, var olan sürümleri için yamalar geliştirirken bir yandan da Skype’ın yeni sürümü üzerinde çalışmalarına başladı.

250 Milyon kullanıcısı bulunan Skype her geçen büyümeye devam ediyor,bu olan kullanıcıları tarafından da oldukça sevilen başarılı platformun hızlı büyüyüşüne gölge düşürecek gibi. Bakalım Skype bu durumdan nasıl kurtulacak.

NOT: Skype güncellemelerini sürekli takip ederek güncellemelerinizi yapınız. 

YORUMLAR