Slack İran’ı Ziyaret Eden Kullanıcıları Banladığı İçin Özür Diledi

Ekip işbirliği uygulaması olarak pek çok küçük takımın sohbet ortamı olan Slack, geçtiğimiz günlerde İran'a giden kullanıcıların hesaplarını silmişti. Bunun nedenini ABD ambargosuyla bağdaştıran Slack ekibi, yanlışlıkla sildiği hesaplardan özür diledi.

İran, Kuzey Kore veya Küba gibi ABD'nin ambargosu altında olan ve bu bölgelerde kullanılması yasak olan Slack uygulaması, birkaç gün önce İran'a ziyaret amacıyla giden kullanıcılarını banladı. Bu bölgede kullanılmasının yasak olduğunu belirten Slack'in yanlış anlaşıldığı ortaya çıktı. Fakat pek çok kullanıcısını bu sebepten kaybeden uygulama özür dilemek zorunda kaldı.

"Kurumsal yazılım endüstrisinde standart olan Slack, gerekli blokları uygulamak için temel IP adreslerinden türetilmiş konum bilgilerini kullanır. Kullanıcılarımızın uyruğu veya etnik kökeniyle ilgili herhangi bir bilgi toplamaz, kullanmaz veya bulundurmayız" şeklinde bir açıklamayla İran'daki kullanıcıları IP adreslerinden dolayı sildiklerini söyleyen uygulama bu konuda hızlı davrandıklarını ve hata yaptıklarını kabul etti.

Ambargolu Bölgelerin IP'leri Tamamen Yasaklanacak

Fakat bundan sonraki süreçte yasaklı bölgelere giriş yapan IP'lerin tamamen engelleneceğini ve böylelikle burada kullanılamaz hale geleceğini söyleyen Slack, yanlış anlaşılmalar yüzünden kimseyi engellememeyi hedefliyor. Ayrıca uygulamanın ABD ambargosuna böylesine uyması da dikkatlerden kaçmıyor.