Smart TV SDK 4.0, Linux ve Mac İşletim Sistemlerini Destekliyor - CES 2013

Smart TV SDK 4.0, Linux ve Mac İşletim Sistemlerini Destekliyor - CES 2013

Samsung Electronics, CES 2013’te Smart TV SDK 4.0’ı duyurdu. Yazılım Geliştirme Kiti adı da verilen Smart TV SDK 4.0’da görülen en büyük yenilik, bunun, Windows’un yanı sıra Linux ve Mac işletim sistemlerini de destekleyecek olması. Böylece bu kit, Smart TV yazılımlarının, bu işletim sistemleriyle birlikte geliştirilmesine olanak verecek.

Smart TV SDK, şimdiye dek sadece Windows işletim sistemini desteklemekte idi ve Smart TV yazılımı, Windows’un kullanılmadığı yerlerde geliştirilemiyordu. Şimdi ise Smart TV SDK’nın 4.0 sürümüyle beraber, Linux ve Mac kullanılan alanlarda da yazılım geliştirilmesi yapılabilecek.

TV sektöründe yerel bir bulut geliştirme alanı sunan ilk üretici olmayı başaran Samsung, bulut ortamının, açık bir API kullanılması sonucunda web servisleri arasında bağlantı kurulmasına ve içerik geliştirme çalışmaları yapılmasına olanak sağlıyor. Smart TV SDK’nın bu son sürümünün bir diğer ilgi çeken özelliği ise, Mac kullanan işleticiler ile Windows kullanan işleticiler arasında ekip çalışmasına imkân veriyor olması.

Smart TV SDK’nın 4.0 sürümünün standart programlama dili HTML 5’in genişletilmesi, yazılım geliştiricilerinin Smart TV uygulamaları geliştirmede rol almasını sağladı. Bu da Samsung’un yakınsama uygulamalarının geliştirilmesini destekleyen onunla bütünleşmiş bir ortam oluşmasını mümkün kıldı. Bu da artık Samsung’un Smart TV’lerinin harici cihazlarla iletişime girebileceği anlamına geliyor.

Samsung Electronics Görüntüleme Departmanından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hyogun Lee konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Samsung, dünyanın her yerindeki yazılım geliştiricilerin, yaratıcı fikirlerini kullanarak daha kolay bir şeklide Smart TV yazılımları geliştirebilecekleri bir ekosistem kurma çabalarını sürdürüyor. Geliştiricilerin yaratıcı fikirleri ve Samsung Smart TV’lerin inovatif özellikleri bir araya gelerek müşterilere en iyi Smart TV deneyimlerini sunacak.”

Steambox, Microsoft ve Sony'i Korkuttu

YORUMLAR