Snapchat Eriyor! 2 Milyon Kullanıcı Daha Kaybetti

Snapchat Erimeye Devam Ediyor

Son yıllarda Facebook ve Instagram ile mücadele etmekte zorlanan Snapchat, küçülmeye devam ediyor. 2018’in üçüncü çeyrek raporunu açıklayan şirket, 2 milyon kullanıcı daha kaybetti.

Fotoğraf ve video paylaşma uygulamasının çatı şirketi Snap Inc, günlük aktif kullanıcı sayısının Temmuz-Ağustos-Eylül dönemlerini kapsayan üçüncü çeyrekte 2 milyon düştüğünü açıkladı. Böylece uygulamanın son altı ayda kaybettiği kullanıcı sayısı 5 milyona ulaştı. Snapchat’in toplam günlük aktif kullanıcı sayısı ise 186,8 milyon olarak açıklandı.

Snap CEO'su Evan Spiegel, düşüşün en çok Android platformunda olduğunu söyledi. Şirket, bir süredir Android kullanıcıları için uygulamanın yeni bir sürümü üzerinde çalışıyordu, ancak güncellemenin ne zaman yayınlanacağını hala belirsizliğini koruyor.

Snap CEO Evan Spiegel

Snap CEO'su Evan Spiegel

Snapchat’in ABD ve Avrupa'daki 13 ila 34 yaşındakiler arasında hala popüler olduğunu vurgulayan Spiegel, daha geniş kitlelere hitap etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. 

Snapchat ek hisse senetleri, şirketin Mart 2017’deki ilk halka arzından bu yana değerinin yarısından fazlasını kaybetti. Buna rağmen Snap'in üçüncü çeyrekteki gelir ve gider dengesi beklenenden daha iyi geldi. Snapchat, hisse başına 12 cent bir kayıp bildirdi, ki bu da ortalama beklenen hisse başına 14 cent kayıptan çok daha iyi.

Şirket yıllık gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artırarak 298 milyon dolara yükseltti. Net zarar ise geçen yılın aynı dönemine göre 443,2 milyon dolardan 325,1 milyon dolara düştü.