Snapchat’in Bir Özelliği Daha Instagram’a Uyarlanıyor

Instagram Nametags 1

Facebook, son yıllarda Snapchat’e ait pek çok özelliği kopyalayarak kendi platformlarında (özellikle Instagram’da) kullanmaya başlamıştı. Örneğin yakın zamanda yine Snapchat’ten kopyalanarak Instagram’a getirilen hikayeler özelliği, Instagram’ın popülaritesini daha da arttırırken, rakip şirket Snapchat’in kullanıcı sayısının giderek azalmasına neden olmuştu. Şu sıralar ise Snapchat’ten kopyalanarak Instagram’a uyarlandığı ve yakın zamanda kullanıma sunulacağı söylenen bir diğer özellik nametags özelliği.

Facebook, geçtiğimiz yıllarda Instagram ve WhatsApp’ı satın alarak bünyesine katmıştı. Şirketin sıradaki hedefi ise Snapchat idi. Ancak Snapchat, şirketin Facebook’a satılması kararına sıcak bakmadı ve böylece Facebook, Snapchat’i bünyesine katamadı. O günden beridir Facebook, Snapchat’i bir rakip olarak görüyor ve rakibine ait kullanıcıları da kendi platformlarına çekebilmek için, sık sık Snapchat’e ait özellikleri kopyalayarak bu özelliklerin benzerlerini kendi platformlarında uyguluyor.

Instagram Nametags 2

Snapchat’ten kopyalanarak Instagram’a uygulandığı söylenen nametags, profillerimiz için paylaştığımız QR kodlarına benzeyen bir özellik. Instagram’ın bu yeni özelliği sayesinde aynı Snapchat’te olduğu gibi, kullanıcılar QR kod tabanlı bir sistem ile birbirlerini takip edebilecekler. Bu özellik, Instagram hikayeler bölümüne kamera ile taranabilen bir özel resim oluşturmanıza imkan tanıyor. Kullanıcılar bu özel resmi taratarak birbirlerini artık daha kolay takip edebilecekler. Nametags özelliği ile bu özel resmi tasarlarken filtre, arka plan ve emoji de kullanabileceksiniz.

Instagram nametags özelliği şu anda test aşamasında ve iOS platformunda test ediliyor. Özelliğin önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması bekleniyor. Peki siz Instagram'a yeni gelecek bu özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUMLAR