Snapchat, Kullanıcılarını Uyarıyor!

Snapchat, Kullanıcılarını Uyarıyor!

Snapchat 100 milyon aktif kullanıcısını mesajlaşma servisine herhangi bir erişim talep eden tüm uygulamalardan uzak durması konusunda uyarıyor.

Snapchat bildiğimiz gibi geçen haftadan beri risk altında. Kullanıcıların resim ve video paylaştığı serviste sızıntı sonucu oluşan hack durumları paylaşılan tüm içeriklere erişim sağlamış ve bu durumdan muzdarip olan birçok kullanıcı öfke saçıyor. 13 GB'lık alandan fazla, çoğu fotoğraf olmak üzere, fotoğraf ve resimler çalınıp internet ortamında paylaşılmaya başlandı. Çalınan içerikler yaklaşık 200,000 Snapchat kullanıcısını etkiledi.

Snapchat, resmi blog adresinde bu durumla ilgili tüm kullanıcılara uyarı metni paylaştı:

"Güvenilir bir üçüncü parti uygulama sistemi oturtmak çok fazla kaynak ve zaman demek. Bu yüzden henüz özel bir uygulama programlama arayüzü sağlamadık ve bu yüzden sadece kendi özel kodlamalarımıza erişimi engelledik."

Snapchat'in başına gelen bu durumun en büyük nedenlerinden biri de uygulamanın programlama arayüzünün diğer servislere erişime açık olmasından kaynaklanıyor. Bu herhangi bir bilgisayar servisinin kimliği gibidir ve bu kimliğe uyumluluk gösteren başka bir uygulamanın sisteme girebilmesi için tek yapması gereken kullanıcıların bilgilerini girmek, Snapchat'in başına gelen de bu. Servisin temsilcilerinden biri yine de bu arayüzün halka açık olup olmamasının tam güvenlik sağlayamayacağının da altını çiziyor; "eğer Snapchat kullanıcıları kendi hesap bilgilerini başkalarıyla paylaştıysa bu durum hacker'lara bile gerek kalmadan gerçekleşmiş olabilir."

Snapchat Birleşik Milletler'de en popüler üçüncü sosyal medya uygulaması olarak kullanılıyor. Birinci sırada Facebook ve ikinci sırada da Instagram var. Mesajlaşma servisi şimdilik güvenlik açıkları yüzünden sendeleme aşamasında, ancak bu kitlesine etki edecek mi merak konusu.

Snapchat'i akıllı telefonunuza indirmek ve sunduğu hizmetleri denemek isterseniz sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde indirebilirsiniz:

iCloud'tan Sonra Snapchat de Hacklendi!

Snapchat Yakında Reklam Almaya Başlayacak

YORUMLAR