Snapchat, Lens Challenge Özelliğiyle Tik Tok'a Meydan Okuyor

Snapchat Lens Challenges 1

Sosyal medya devlerinden Snapchat, bugün Lens Challenges isimli yeni bir özellik duyurdu. Bu özellik, son dönemde gençler arasında çok popüler olan Tik Tok uygulamasına benzer şekilde çalışıyor. Bu sayede Snapchat kullanıcıları, artık Snapchat’in AR lens arayüzü üzerinden challenge’lara yani meydan okumalara katılabiliyor. Yeni özelliğiyle birlikte kullanıcıları arasındaki etkileşimi arttırmak isteyen Snapchat, böylece eski popülaritesini tekrar yakalamak istiyor.

Kullanıcılar, belirli bir şarkı, dans, tatil veya etkinlik odağında oluşturulan lensleri kullanarak challenge’lara katılabiliyor ve katılımlarını diğer Snapchat kullanıcılarıyla paylaşabiliyor. Snapchat’in Lens Challenges kapsamında yayına alınan ilk challenge’lardan birisi Gwen Stefani’nin 'Jingle Bells' isimli şarkısı oldu. Kullanıcılar Tik Tok uygulamasında olduğu gibi Snapchat üzerinden Gwen Stefani’nin şarkısını söyleyerek kendilerini kaydetti ve diğer kullanıcılara meydan okudukları bir yarışmaya katılmış oldu.

'Jingle Bells' Snapchat tarafından oluşturulan bir challenge olsa da kullanıcılar kendileri de istedikleri Lens Challenge’larını oluşturabiliyor. Örneğin bir kullanıcı 'Disappear' adlı bir challenge oluşturdu ve bu challenge’da kullanıcılar, sonrasında bir nesnenin kaybolduğu montaj videolar oluşturdu.

Snapchat Lens Challenges 2

Son yıllarda sosyal medya platformlarında giderek daha yaygın hale gelen challenge kavramı, kullanıcı etkileşimlerinin artmasını sağlıyor. Örneğin kısa süre önce Instagram’da ünlü şarkıcı Drake’in 'In My Feelings' şarkısıyla ilgili olarak bir dans challenge’ı başlamış ve bir anda platformun en popüler meydan okuma yarışması haline gelmişti.

Lens Challenge'ı Nasıl Kullanırım?

Snapchat’teki Lens Challenge özelliğine Lens Explorer üzerinden ulaşabilirsiniz. Uygulamanın kamera arayüzünde bulunan deklanşör butonunun yanındaki emoji düğmesine basarak yeni challenge seçeneklerine göz atabilirsiniz. Bu bölümde kendi challenge’ınızı kaydedebilir ve hikayenize ya da küresel Lens Challenge hikayesine ekleyebilirsiniz.

Ayrıca diğer kullanıcıların oluşturduğu Lens Challenge’ları izleyebilmek için herhangi bir challenge’a katılma şartı bulunmuyor. Şimdilik bazı kullanıcılar bu özelliğe erişebilirken bazı kullanıcılar özelliğe erişemiyor olabilir. Ancak Snapchat, Lens Challenge özelliğinin kademeli olarak tüm kullanıcılar için aktif hale geleceğini belirtiyor.