Snapchat, Yeni Tasarımı Beğenilmeyince Geri Adım Attı

Snapchat Yeni Tasarım

Popüler sosyal medya uygulaması Snapchat, geçen yıl tasarımında bazı değişiklikler yapmıştı. Ancak kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Snapchat’in yeni tasarımını beğenmedi ve Snapchat’e tepki göstermeye başladı. Tepkilerin çığ gibi büyümesi ve kullanıcıların Snapchat’i terk etmeye başlaması üzerine, şirket yeni tasarım inadından vazgeçerek beğenilen önceki tasarıma dönme yolunda adımlar atmaya başladı.

2017 yılının sonlarına doğru bazı yenilikler getiren Snapchat, kullanıcıların arkadaşları tarafından paylaşılan içerikleri “Keşfet” bölümünden çıkarıp, ünlüler ve medya şirketlerinin içeriklerinden ayrı bir yerde listelemeye başlamıştı. Ancak bu yenilikler beklentilerin aksine kullanıcıların hiç de hoşuna gitmemiş ve büyük tepkilere yol açmıştı.

Başta Kylie Jenner gibi ünlüler de olmak üzere pek çok kullanıcı bu nedenle Snapchat’i kullanmayı bırakmıştı. Kylie Jenner attığı bir Tweet ile, “Artık Snapchat’i hiç açmayan birileri daha var mı? Yoksa sadece ben miyim…bu çok üzücü.” diyerek tepkisini dile getirmişti. Bu durum Snapchat’in hisselerinin düşmesine ve şirketin büyük zararlara uğramasına neden oldu. Hatta öyle ki Kylie Jenner’ın attığı bu Tweet sonrasında Snapchat’in sadece Şubat ayında yaşadığı zararın 1.3 milyar dolar olduğu belirtildi.

Kullanıcı kayıpları ve yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrası kararlarını yeniden gözden geçiren Snapchat, beğenilmeyen ve tepki gören özellikleri değiştirerek eskiye dönüş yapma kararı aldı. Şirket, kullanıcıların arkadaşlarının paylaştığı hikayeleri diğer içeriklerle birlikte “Keşfet” bölümünde listelemek üzere yeni bir özellik geliştirdiğini ve testlerine başladığını duyurdu.

Testlerine devam edilen söz konusu güncellemeyle ilgili açıklamalarda bulunan bir Snapchat sözcüsü, “Her zaman topluluğumuzun isteklerine kulak veriyoruz ve kullanıcılarımıza mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çeşitli yenilikleri test etmeye devam ediyoruz.” dedi.