Snapchat'ten Kullanıcılara Büyük Uyarı

Snapchat'ten Kullanıcılara Büyük Uyarı

Snapchat uzun süredir silinebilen fotoğraflar, videolar ve mesajlar gönderebilmemizi sağlıyor ve özel görüşmeler yapmak isteyenler için ücretsiz ve güzel bir hizmet sunuyor. Ancak zaman zaman uygulamanın güvensiz olduğuna ve içerisindeki görsellerin sızdırıldığına yahut çalındığına dair çeşitli haberler de yayınlanıyor. Snapchat yönetimi bu durumdan oldukça rahatsız olmuş olacak ki kullanıcılara uyarıda bulunarak bu tip durumların çoğunun kendilerinden kaynaklanmadığını açıklamak zorunda kaldı.

Snapchat'in API'sinden faydalanarak kullanılan bazı servislerin, elde edilen kullanıcı verilerini doğru şekilde saklamak istemeyebilecekleri ve bu nedenle güvenlik açıklarına sebep olabilecekleri şirket tarafından belirtilirken, kullanıcılardan şifrelerini değiştirmeleri ve uygulama izinlerini kaldırmaları da talep ediliyor.

API'den faydalanan bazı uygulamalar Snapchat tarafından onaylı durumda değiller ve onaylanmayan bu uygulamaların yarattıkları büyük güvenlik açıkları özel fotoğraflar, mesajlar ve videoların yanlış ellere geçmesine sebep olabiliyor.

Her ne kadar şirket kullanıcı gizliliğine önem verse de, pek çok durumda yine kullanıcıların kendilerinden kaynaklanan güvenlik ihlalleri sebebiyle hesaplar ele geçirilebiliyor. Bu tip ihlaller en çok Snapchat'ten gönderilen görselleri kayıt etmek isteyen kullanıcıların denedikleri kayıt uygulamalarından kaynaklanıyor ve kullanıcılar resmi veya videoyu telefonlarına kaydederlerken bunların uygulamayı yapan kişi tarafından da ele geçirilebildiklerini bilmiyorlar.

Snapchat'i herhangi bir eklenti ya da yardımcı uygulama olmadan kullandığınızdan emin olmayı ve gereksiz uygulamaların izinlerini kaldırdıktan sonra şifrenizi değiştirmeyi unutmayın. Snapchat'e aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Windows için güvenlik güncellemeleri geliyor

YORUMLAR