Social Roulette'e Facebook Yasağı

Social Roulette'e Facebook Yasağı

Sosyal medya sitesi Facebook için geliştirilen Rus Ruleti uygulaması Social Roulette'e Facebook'tan yasak geldi.

Facebook kullanıcılarına aynen Rus Ruleti'nde olduğu gibi altı adet şans veren uygulama eğer silah ateş alırsa kullanıcıya ait Facebook hesabını ve o güne kadar yapmış olduğu tüm paylaşımları tamamen siliyor. Gerçek hayatta oynanan Rus Ruleti'nden farklı olarak Social Roulette kullanıcılar bir nevi sanal ortamda sosyal medya hesabını kapatarak intihar etmiş oluyor.

Geçtiğimiz Cumartesi günü piyasaya sürülen ve "Sosyal İntihar" olarak adlandırabileceğimiz uygulamanın yaratıcılarından Kyle McDonald yaptığı açıklamasında "Bu uygulamayı geliştirmek sadece 4 saatimizi aldı. Bundan bir 4 saat sonra da uygulama ile birlikte Facebook için uygulama yaratma yetkimiz sınırlandırıldı. Facebook’un uygulama kurallarına uyduğumuzu düşünüyorduk ancak bu kuralları yanlış anlamış olmalıyız." sözlerine yer verdi.

Uygulamayı kullanan ve eğer ki şanslıysa altı atış sonunda silahı ateş almayan kullanıcılar Facebook hesaplarını aktif olarak kullanmaya devam edebiliyorlar ve uygulama tarafından bununla ilgili bir bildirim kullanıcının tüm arkadaşlarına mesaj yoluyla iletiliyordu.

Ancak bu noktada eğer şansınız yerinde değilse ve silah ateş alırsa işte o zaman sosyal olarak artık siz bir ölüsünüz. Size ait tüm paylaşımlar, fotoğraflar, arkadaşlarınız ve tüm kişisel bilgileriniz yani kullanıcı hesabınız geri dönüşü olmayacak şekilde siliniyor.

Sosyal medyadan vazgeçip hayata dönmek isteyen kullanıcılara bir şans vermek için böyle bir uygulama geliştirdiklerini söyleyen Social Roulette yaratıcıları, Facebook'un kullanıcılarını bu şekilde kaybetmek istemeyeceğini düşünmemiş olsalar gerek.

Amaçlarının sadece kullanıcıları korumak olduğunu söyleyen Facebook tarafında uygulamanın yasaklanmasıyla ilgili başka bir açıklama yapılmadı. Tabii bu noktada Facebook'un amacının kullanıcıları korumak mı yoksa varolan kullanıcılarını korumak mı olduğu tartışmaya açık.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Facebook iOS Uygulaması Artık Fotoğrafları Kayıt Ediyor

YORUMLAR