SoftBank, 32 Milyar Dolara İşlemci Üreticisi ARM'yi Satın Alıyor

SoftBank, 32 Milyar Dolara İşlemci Üreticisi ARM'yi Satın Alıyor

ARM mimarisini yaratan ve günümüzün mobil cihazlarının birçoğunda imzası bulunan ARM, Japon teknoloji ve komünikasyon şirketi SoftBank tarafından 32 milyar dolara satın alınacak. 

1981 yılında kurulan SoftBank, özellikle 2009 ve 2014 yıllar arasında inanılmaz büyümüş ve %557 gibi bir artış göstermişti. GSM'den pazarlamaya kadar birçok farklı alanda çalışan şirket, bu yıl içerisinde gerçekleştirdiği yatırım ve satın almalarla gündeme gelmişti. Daha önce ABD firması Sprint'i 21.6 milyar dolara satın alan SoftBank, Vodafone'a da 15 milyar dolarlık yatırım yapmıştı. Bir süredir söylenti olarak devam eden ARM'nin satın alımı ise bugün itibariyle gün yüzüne çıktı. Yapılan habere göre SoftBank, ünlü işlemci üreticisinin tamamını satın almak için 32 milyar dolar yani 92.572.800.000TL ödeyecek. Satın alma tam anlamıyla gerçekleştiğinde ise Avrupa'da en yüksek fiyata satılan teknoloji şirketi ARM olacak. 

1990 yılında Cambridge, Birleşik Krallık'ta kurulan ARM, o günden bu yana işlemci mimarileri ile uğraşıyor. Mobil platformların değişmez ismi olan şirket, iPhone'lardan düşük donanıma sahip sistemlere kadar her yerde kullanılıyor. Son zamanlarda ise geliştmek olan IoT teknolojilerine yatırım yapan şirketin, önümüzdeki yıllarda da gelişimini tam hızıyla sürmesi bekleniliyor. Özellikle satın almanın ardından ARM'nin büyük bir atılım yapması da söz konusu. 

ARM Cortex A73 İşlemci Çekirdekleri ve Mali G71 GPU Tanıtıldı!

Yahoo'yu Satın Alacak Şirket Mozilla'ya Ekstra 1 Milyar Dolar Ödeyecek


YORUMLAR