Softcard İle Dokunarak Ödeme Sistemi Windows Phone'a Taşınıyor

Softcard İle Dokunarak Ödeme Sistemi Windows Phone'a Taşınıyor

Apple’ın güvenli ve kolay ödeme sistemi Apple Pay’in kullanım alanı gün geçtikçe yaygınlaşırken benzer sistemi kullanan cihazların da sayısı artıyor. Şu anda yurt dışında kullanılabilir olsa da artık Windows Phone kullanıcıları da Apple’ın başlattığı NFC ile ödeme kolaylığından faydalanabilecek.

İlk olarak Apple’ın telefon ve tablet modelleri olan iPhone 6iPhone 6 PlusiPad Mini 3 ve iPad Air 2'nin yanı sıra Apple Watch’da gördüğümüz NFC ile ödeme diğer bir deyişle dokunarak ödeme sisteminden her ne kadar Türkiye olarak şu anda mahrum kalsak ta, yurt dışında özellikle Amerika’da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ödeme esnasında kredi kartını çıkarmak zorunda kalmamak, ödemeyi sadece ekrana tek bir dokunma hareketi ile gerçekleştirmek hem tüketici hem de mağaza çalışanı için büyük kolaylık. Tabii ki sistem yeni olduğundan ödeme esnasında bazen sorun yaşanılabiliyor; ancak bu da zamanla mağazaların uygun alt yapıyı oluşturmalarıyla çözülecek ve büyütülmemesi gereken bir konu.

Mağazalarda kullanıcıya büyük kolaylık sağlayan NFC ile ödeme sisteminden ilk olarak Apple cihaz sahipleri yararlansa da bu ödeme sistemini destekleyen tek uyumlu cihazlar iPhone ve iPad değil. Nokia Lumia kullanıcıları da bu güvenli, hızlı ve basit ödeme sisteminden yararlanabiliyor. Tahmin edeceğiniz üzere sadece yurt dışında kullanılabiliyor. Öte yandan AT&T’nin Windows Phone platformunda ücretsiz yayınladığı Softcard adlı uygulamanın indirilmesi ve sadece AT&T tarafından satılan özel bir SIM karta (Güvenli SIM kartlar sağ alt köşedeki gri işaretten tanınabiliyor.) sahip olunması gerekiyor. Ödeme işlemi ise kullanıcının uygulamayı açması, pin kodunu girmesi, kart seçimini yapması ve ödeme cihazınıza doğru tutması ile gerçekleşmiş oluyor. Şu anda Visa kredi kartları desteklenmiyor; uygulama sadece ön ödemeli American Express kartını kabul ediyor.

AT&T’nin Softcard uygulaması sayesinde artık Windows Phone kullanıcıları da dokunarak ödeme sistemi ile tanışmış oldu. Tabii ki cihazlarımız desteklediği halde NFC teknolojisini bile kullanmayan bizler için bu ödeme sistemi pek bir şey ifade etmiyor; uzun bir süre de izlemekle yetineceğiniz gibi görünüyor.

Windows Phone 8.1 için Çıkan Yeni Güncelleme Live Tile Menüsünde Klasör Oluşturmanızı Sağlıyor

YORUMLAR