Soğuktan Ayakları Donan Kedi Hayatına 3D Yazıcı Yardımıyla Devam Ediyor

Rusya Federasyonu'nun Sibirya bölgesinde yaşayan Dymka isimli bir kedi, kısa süre önce soğuktan ayaklarını kaybetmişti, kurtuluşu 3D yazıcılarda oldu.

Rusya Federasyonu'nun Sibirya bölgesinde yaşayan Dymka isimli bir kedi, kısa süre önce soğuktan ayaklarını kaybetmişti. Kediyi hayata döndürmek için önemli bir mücadele veren veterinerler, 3D yazıcı sayesinde kediye uygun ayak ürettiler ve Dymka'nın hayatına devam etmesini sağladılar.

Rusya, Batı'da Baltık Denizi bölgesinden başlamak üzere bütün Asya'nın Kuzey'ini kapsayarak, Alaska'ya kadar uzanan devasa bir ülke bildiğiniz gibi. Özellikle ülkenin Sibirya tarafında, dayanılması oldukça güç soğuklar yaşanıyordu. Böylesine soğuklar sadece evde yaşayan hayvanlar için değil; bölgedeki yabani hayata dahi zarar verebilecek seviyelere gelebiliyordu. Dymka isimli bu tatlış kedi ise soğuk bir günde çok fazla dışarda kaldığı için ayaklarının dördünü birden kaybetti. 

Dymka'nın hayatını kurtarmak isteyen veteriner hekimler ise dört ayağı birden kesmekten başka çare bulamadılar. Buna rağmen çözümleri ampütasyon ile sınırlı kalmadı. Çevredeki 3D yazıcıları kullanarak küçük kedi için ayaklar üreten hekimler, kedinin hayata dönmesini sağladılar.

2018 yılında bir yolun kenarında ölmek üzereyken bulunan ve Sergey Gorshkov'un kliniğine getirilen Dymka, 3D yazıcılar yardımıyla yeni ayaklarına kavuşarak, kendi başına hareket etmeye başladı. O anlar ise kameralara yukarıdaki videoda görebileceğiniz şekilde yansıdı.

YORUMLAR