Şok İddia: Sinemanın Dev İsimleri Boykot Kararı Aldı!

Şok İddia Sinemanın Dev İsimleri Boykot Kararı Aldı

Türk televizyon ve sinema dünyasında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde karasal yayınlardaki Türk dizilerinin ücretli olacağı söylentisinin ardından, bu kez de Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar gibi ünlü sinemacıların boykot kararı aldığı ile sürüldü.

Hürriyet gazetesi yazarı Cengiz Semercioğlu, bugünkü köşesinde çok ilginç bir iddiada bulundu. 

Film yapımcıları ile Türkiye’nin en büyük sinema işletmecisi Mars Grubu arasında büyük bir anlaşmazlık yaşadığını söyleyen Semercioğlu, “Film yapımcıları haklarının verilmediğini, promosyonlarla bilet fiyatlarının sürekli yükseltildiğini söylüyor" dedi. 

Semercioğlu, yaşanan bu olayın ardından Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar ve Mahsun Kırmızıgül gibi ünlü isimlere ait filmlerin vizyona girmeyebileceğini iddia etti.

organize işler sazan sarmalı

Geçtiğimiz günlerde, yapımcılığını BKM’nin üstlendiği, senaristliğini ve yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı Organize İşler 2: Sazan Sarmalı filminin vizyon tarihinin ertelendiği duyurulmuştu. 

1 Ocak’ta izleyiciyle buluşması beklenen filmin ertelenme sebebi olarak, BKM’nin salon işletmecileriyle yaşadığı anlaşmazlık gösterilmişti. 

Bu konuya ilişkin değerlendirmelerde  bulunan Semercioğlu, kaleme aldığı yazıda şu ifadeleri kullandı:

"Her sene 10'a yakın film yapan BKM'nin daha önce son dakikada böyle bir şey yaptığını gördünüz mü? Filmde teknik bir problem mi var, Yılmaz'ın içine mi sinmedi, merak eden de yok. Ben söyleyeyim, bunların hiçbiri değil. Erteleme gerekçesinin altında sinema sektöründe yaşanan büyük bir kaos yatıyor; Film yapımcılarıyla salon işletmecileri, özellikle de Mars Grubu birbirine girdi"

cem yilmaz karakomik filmler

Film yapımcılarının, haklarının verilmediğini ve promosyonlarla bilet fiyatlarının sürekli yükseltildiğini söylediklerini belirten Semercioğlu, “Eğer Mars'la bir anlaşma olmazsa bu sezon filmlerini vizyona sokmama kararı alan yapım şirketleri Türk sinemasının en güçlü oyuncularından oluşuyor. Yılda film sayısı olarak yarıdan fazlasını, gişe olarak sektörün yüzde 80'inden fazlasına üretiyorlar” dedi.

Semercioğlu, iki taraf arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde vizyona girmeyecek olan filmleri de sıraladı:

  • Organize İşler 2: Sazan Sarmalı (Yılmaz Erdoğan)
  • Kara Komik Filmler (Cem Yılmaz)
  • Recep İvedik 6 (Şahan Gökbakar)
  • Mucize 2: Aşk (Mahsun Kırmızıgül)
  • Çiçero (Erdal Beşikçioğlu)
  • Öldür Beni Sevgilim (Murat Boz, Seda Bakan)
  • Bir Aşk İki Hayat (Bergüzar Korel, Engin Akyürek)
  • Can Dostlar (Güldüy Güldüy ekibi)