Sokak Sanatçısı, Grafitilerine Eklediği QR Kod ile Bitcoin Kazandı

Sokak Sanatçısı, Grafitilerine Eklediği QR Kod ile Bitcoin Kazandı

Popüler kripto para birimi Bitcoin, ekonomiden sonra sanat dünyasını da şekillendirmeye başladı. Fransız sokak sanatçısı Pascal Boyart, yaptığı birbirinden harika duvar resimlerine Bitcoin bağışı almak için QR kod ekliyor.

Bitcoin, ekonomi dünyasının son yıllardaki en önemli enstürmanlarından biri olmasının yanında, bağış toplama aracı olarak da sıkça kullanılmaya başlandı. 

Blockchain teknolojisinin gücüyle geleneksel bağış toplama yöntemlerine kıyasla çok daha açıklık ve şeffaflık vadeden Bitcoin, bu alanda hizmet veren tüm platformları radikal bir şekilde değiştirme potansiyeline sahip.

Fransız sokak sanatçısı

Fransa'nın en meşhur sokak sanatçıları arasında yer alan Pascal Boyart ise Bitcoin bağışı toplamak için ilginç bir yola başvurdu. Popüler sanal para birimini eserlerine yansıtan Boyart, yaptığı resimlerine Bitcoin bağışı toplamak için QR kod ekliyor.

Bitcoin'in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto'dan etkilendiğini söyleyen Boyart, eserlerden maddi gelir elde etmek için böyle bir yola başvurduğunu belirtiyor.

Pascal Boyart grafiti

“İlk olarak QR kodu Kasım 2017’de çalışmama dahil ettim. Bu çalışmada bir çocuk babasına, ‘Baba para nedir?’ diye soruyordu. Ben de resimde QR kodu imzamın yanına iliştirdim” diyen Boyart, insanların sokak sanatçılarına bağışlarıyla destek olup olmadıklarını görmek istediğini söyledi. 

Birilerinin bu şekilde daha önce bağış yapıp yapmadığından emin olmadığını dile getiren sokak sanatçısı, "Bunu Andreas Antonopoulos’un The Internet of Money (Paranın İnterneti) kitabına bir saygı duruşu olarak yaptım” dedi.

Boyart'ın bu yolla şimdiye kadar 0,11 Bitcoin (1000 doların üzerinde) bağış topladığı öğrenildi.