Solar Impulse 2 Dünya Turunu Başarıyla Tamamladı

Solar Impulse 2 Dünya Turunu Başarıyla Tamamladı

Güneş enerjisini uçaklarda kullanma projeleri güneş enerjisinin kullanıldığı tarihten beri gündemde olan bir projeydi. Solar Impulse 2 bu projelerin en sonuncusuydu ve dünyaya dolaşmak için uçmaya 2014 yılında hazır hale gelmişti. Abu Dabi’den havalanarak yolculuğuna başlayan uçak, geçtiğimiz sene bu aylarda dünya turuna ara vermiş ve bu zamana kadar ertelemişti. Beklenen müjde ise bugün geldi. Solar Impulse 2 nihayet dünya turunu tamamladı.

Her şey 2014 yılında başlamıştı. Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse’a 17 bin güneş enerjisi panelinden oluşan kanatları uçmak için gereken motor gücü enerjisini sağlıyordu. Bu paneller 600 kiloluk bir bataryayı şarj ediyor ve Solar Impulse böylelikle durmaksızın uçma kapasitesine sahip oluyordu. Onu uçmaktan alıkoyacak tek şey ise pilotların vereceği kararlardı. Daha sonra beklenmedik bir gelişme yaşandı. Tamir edilemez hale gelen bataryalardan kaynaklandığı belirtilen sorunlar zinciri bu projeyi 2016 yılına erteletti. Ama proje yöneticileri kararlıydı, Solar Impulse 2 dünyayı dolaşacaktı. 

Çin, New York, Phoenix, oradan dönerken Güney Avrupa ve Africa’da bazı duraklara uğrayan güneş enerjili uçak bugün itibariyle 26.000 milin üzerinde yol yaptı ve dünya turunu başarıyla tamamladı. Başladığı noktaya, yani Abu Dabi'ye yeniden inen uçağın bugüne kadar yaşadığı maceralarla ilgili video da yayınlandı:

Solar Impulse 2'nin Çin Macerasını İzleyin

Solar Impulse 2 Hindistan'a Başarıyla İndi

SolarImpulse 2 Güneş Enerjili Uçak Dünya Turuna Başlıyor

YORUMLAR