Solar Impulse 2, Dünya Turunu Tamamlayamadı ve 2016'ya Kadar Bekleyecek

Solar Impulse 2, Dünya Turunu Tamamlayamadı ve 2016'ya Kadar Bekleyecek

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2 adlı uçağın dünya turuna 2016’ya kadar ara verildiği açıklandı.

Büyük bir başarıyla başlayan Solar Impulse 2 güneş enerjisiyle çalışan uzun mesafe uçabilen uçak projesi, 2016 yılına kadar ertelendi. Ertelemenin nedeni ise uçağın kullanılmaz hale gelen bataryaları olarak açıklandı. Enerjisini kanatlarındaki güneş panellerinden alan Solar Impulse 2, gündüzleri topladığı elektriği gece bataryalarına aktararak hem gece, hem de gündüz durmaksızın uçabiliyordu.

Hawaii'ye 5 gün süren 117 saatlik uçuşla en uzun uçuş rekorunu kıran Solar Impulse 2 uçağının pilotları, Mart ayında başlayan dünya turu denemesine ara vermek zorunda kaldıklarını açıkladılar. Yaşanan aksilikten sonra CNN'e konuşan proje yöneticisi ve baş pilot Bertrand Piccard, "hayal kırıklığına uğradık ama karamsar değiliz" dedi. Piccard, dünya turunu 2016'ya erteleme kararının, "tamir edilemez hale gelen bataryalardan kaynaklandığını" açıkladı.

Yolculuğuna Mart ayında Abu Dabi'den başlayan Solar Impulse 2, ilk ertelemeyi Çin'de yaşamış ve Nanjing kentinde de yaklaşık iki ay beklemişti. Nanjing'den havalandıktan sonra kötü hava şartları nedeniyle Japonya'ya inmek zorunda kalan Solar Impulse 2, 29 Haziran'da Nagoya'dan havalanarak Hawaii'ye ulaşmıştı.

Solar Impulse 2'nin Çin Macerasını İzleyin

Solar Impulse 2 Hindistan'a Başarıyla İndi

SolarImpulse 2 Güneş Enerjili Uçak Dünya Turuna Başlıyor

YORUMLAR