Solu PC: Tüm Alışkanlıklarımızı Değiştirecek Bir Bilgisayar Projesi

Solu PC: Tüm Alışkanlıklarımızı Değiştirecek Bir Bilgisayar Projesi

Windows sistemlerinden sıkıldıysanız, "PC dediğin başka bir şey olmalı" diyorsanız, Solu tam size göre bir bilgisayar.

Kemikleşmiş, klişeleşmiş PC yapısının daha modern ve daha pratik bir yapıya dönüştürülmüş hali Solu PC, ezber bozacak.

4GB RAM LPDDR3 bellek mimarisi üzerine NVIDIA Kepler GPU, 192 NVIDIA CUDA görüntü işlemcisi kullanan Solu, 1440 x 1440 pixsel 450ppi görüntü kalitesi sunuyor. Ancak USB –C bağlantı portuyla 4K monitörleri de destekliyor. Solu PC Windows işletim sistemi kullanmıyor, Solu OS adında kendi işletim sistemine sahip. Çift Bant MIMO Wi-Fi teknolojisiyle (802.11a/b/g/n), Bluetooth 4.0 iletişim teknolojik altyapısını destekliyor.

Peki, Solu bu kadar iyi güzel de, ne yapıyor? Birincisi Solu PC’de uygulama satın alma, yükleme, daha sonra o uygulamaları güncelleme gibi sıkıntılı rutinlere girmiyoruz. Sadece standart bir aylık ödemeyle ihtiyacımız olan tüm yazılımları ve depolama alanlarını istediğimiz kadar kullanabiliyoruz. Solu’nun bir sabit diski de yok. SoluOS adını taşıyan işletim sistemi Solu’nun her an durumunu bulut sunuculara yedekliyor. Yani bilgisayar elimizden düşüp bozulsa bile kullanıcı yine de hiçbir şeyini kaybetmiyor. Solu PC bir tablet ve masaüstü bir bilgisayar olarak adlandırılabilir. Yassı ve kare kasalı şık bir tasarımı olan Solu, bulut bağlantılı bir tablet/ bilgisayar olsa da çevrimdışı da kullanılabiliyor.

Solu PC bir Kickstarter projesi. 200 bin Euro hedefleyen proje süresinin bitimine 19 gün kalmasına rağmen 180 bin Euro destek almayı başardı. Piyasaya çıktığında Solu PC 349 Euro’dan satılacak.

İşte SoluPC’nin videosu.

 Paramız Olsa Bile Henüz Satın Alamayacağımız Teknolojiler (Ekim 2015)

YORUMLAR