Solucan Gibi Hareket Eden Robot Üretildi

Solucan Gibi Hareket Eden Robot Üretildi

Bilim insanları, solucanın bedenini oynatması gibi hareket eden bir robot üretti. Şu anda geliştirilme aşamasında olan robot, ilerleyen senelerde ameliyatlarda kullanılabilecek.

İsrail’in Necef şehrinde bulunan Ben-Gurion Üniversitesi araştırmacıları, solucanların hareket şeklinden esinlenerek mükemmel bir robot geliştirdiler. Single-Actuator Wave (ya da kısaca “SAW”) olarak isimlendirilmiş olan bu robot, arka kısmında bulunan ve bir dalgayı andırarak hareket eden mekanizması sayesinde çok hızlı ilerleyebiliyor, suda yüzebiliyor, tırmanabiliyor ve engebeli yüzeyleri rahatlıkla aşabiliyor.

Arka kısmında bulunan ve her iki tarafa da dönebilen motoru sayesinde hareket eden Single-Actuator Wave, motorun sağa ve sola dönebilme kabiliyetiyle geriye gidebiliyor. Ön kısmında bulunan tekerlekleri sadece yönlendirme amacıyla kullanan minik robot, tekerleklerinin çıkartılmasıyla dar alanlardan tırmanabiliyor.

Saniyede 55 cm hızla ilerleyen, 8 cm hızla tırmanan ve 6 cm hızla yüzen SAW, bilim insanlarının söylediğine göre daha küçük boyutlarda üretildiği takdirde bağırsak ameliyatlarında kullanılabilir.

Bulaşık Yıkayabilen Robot: SpotMini

Yıldızlararası Filmindeki Robot Gerçek Oldu

Amerikan Ordusu’na Robot Askerler Katılıyor!

YORUMLAR