Bilim Kurulu Üyesi Uyardı: Sonbaharda Koronavirüse Yakalanma Riski Artabilir

Sonbaharda koronavirüse yakalanma riski artacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, konu ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar!

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs salgını etkisini sürdürmeye devam ediyor. Peki, Sonbahar mevsiminde koronavirüs riski artabilir mi? Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan, COVID-19'a yakalanma riski ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Turan, Sonbaharda koronavirüse yakalanma riskinin artabileceğini açıkladı.

Sonbaharda Koronavirüse Yakalanma Riski Artacak mı?

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Turan, “Eylül ve ekim aylarında mevsimsel değişiklik ile bizim klasik, alışkın olduğumuz etkenler devreye girecek. O etkenlere karşı tedavilerimiz elbette yapılacak ama bu corona virüsü ve grip 2 farklı grup hastalık olarak karşımıza çıkabilir. O nedenle mevsimsel değişikliği göz ardı etmemek lazım" dedi.

Doç. Dr. Turan, "Eylül, Ekim aylarındaki çekincelerimizin, endişelerimizin başında bu geliyor. Bir de burada kişilerin vücut direncindeki değişiklikler de önem arz ediyor. Çünkü sonbahar aylarında vücut direncimiz değişebilir ve yaz aylarındaki gibi olmaz. O yüzden de daha da bu hastalığa yakalanma riskimiz artar. Bu nedenle alınan önlemler eylül ve ekim aylarında şimdikinden daha önemli ve anlamlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Daha önce de vurguladığımız gibi aşı çalışmaları kolay çalışmalar değil. Çok sayıda aşı çalışması devam ediyor. Ülkemizde de bu konuda çok önemli çalışmalar yapılıyor. Ama aşıların hayata geçebilmesi ve tüm dünyada yayılabilmesi için belirli bir zamana ihtiyacı var. Normal bir süreçte 24-30 ay kadar süren aşı çalışmaları bu süreçte hızlanmasına rağmen tam da istediğimiz noktada değil. Henüz aşıyla ilgili efektif bir sonuç yok elimizde.”

“Çok ciddi anlamda solunum yolu sıkıntısı yaratan bir virüsten bahsediyoruz. Bu çok zor bir süreç. Onların hava açlığı içerisinde yoğun bakımdaki ızdırablarını görmek bizler için çok sıkıntılı. Virüs genç, yaşlı dinlememekte. Hastalar çok ciddi bir hava açlığı içerisindeler. Elimizden geldiğince onları tedavi etmeye çalışıyoruz; ama süreç hakikaten zahmetli ve uzun da bir süreç. Onları için de kolay bir süreç değil."

YORUMLAR