Sony de E3 ile Yollarını Tamamen Ayırmış Olabilir

Her bir sene boyunca birçok farklı oyun fuarı, etkinliği ve festivali düzenleniyor. Bu fuarlar, etkinlikler ve festivaller sırasında da birçok yeni oyun duyuruları ve halihazırda geliştirilme aşamasında olan oyunlarla ilgili en güncel haberleri alıyoruz. E3 fuarları ise listenin başını çekiyor ama bu sene bir şeyler değişmeye başlayabilir. Sony cephesinden Shawn Layden, E3 ile ilgili çarpıcı bir açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz senenin en bomba haberlerinden bir tanesi, Sony cephesinin E3 2019 fuarını pas geçtiğine dair yaptığı açıklamasıydı. İlkinden bu yana her sene düzenlenmiş olan E3 fuarlarının yıldızlarından bir tanesini E3 2019 fuarında göremeyeceğiz. Sony cephesinden PlayStation İletişim Kıdemli Vekil Başkanı Jennifer Clark ise, her daim yenilikçi olmak, farklı düşünmek ve oyuncuları hoşnut etmek için yeni yöntemler denemek istedikleri için E3 2019 fuarına katılmama kararı aldıklarını belirtmişti. Bunun etkisinin nasıl olacağını Haziran ayında göreceğiz ama hiç şüphesiz ki Microsoft ve Nintendo cephesi, ellerinden geleni ardlarına koymayacaklardır.

Kısa bir süre önce ise Sony cephesinin önemli isimlerinden olan Shawn Layden, CNet sitesine E3 2019 ile ilgili çarpıcı bir açıklamada bulundu. Bu açıklama doğrudan bu senenin E3 fuarına katılımda bulunmama kararlarıyla ilgiliydi. Fuarın doğasının perakendeciler ve gazeteciler için artık uygun olmayan standartlar üzerine kurulu olduğundan bahseden Layden, dünyanın modern zamanda çok değiştiğini ama fuarın yapısının aynı kaldığını vurguladı.

"Artık Şubat ayında, tüm perakendecileri ve üçüncü parti ortakları yıl için anlatacaklarımızdan haberdar olacakları Destination PlayStation adı altında bir etkinliğimiz var. Şubat'ta fikir alışverişinde bulunuyorlar. Haziran, perakendeciler ile Noel tatilini ele almak için artık çok geç. Bu yüzden perakende satış gerçekten azaldı. Ve artık interneti olan gazeteciler ve 7/24 oyun haberlerinin olması gerçeğiyle, etkisini kaybetti." yorumunda bulunan Shawn Layden, devam etti. "Bu yüzden ticari bir şov, çok fazla ticari etkinliğin olmadığı bir ticari şov haline geldi. Dünya değişti, ama E3 bununla değişmeye gerek duymadı."

Shawn Layden tarafından yapılan bu açıklamaya bakılırsa, Sony cephesini bu seneden itibaren sonraki E3 fuarlarında da göremeyeceğiz gibi. Pazarı domine ediyor olmasına rağmen Japon teknoloji devi, daha az ama daha büyük oyun planları yapıyor. Bir diğer deyişle, bundan sonra Haziran ayı için içimiz eskisi kadar kıpır kıpır olmayacakmış gibi görünüyor. Tabii ki gelecek ne getirir bunu hiçbir zaman bilemeyiz ama Sony cephesinin tümden farklı bir yola girdiğini de net bir şekilde görebiliyoruz. Bu da E3 fuarları için pek de iyiye işaret olmayabilir.