Sony E3 2015 Konferansında Skandala İmza Attı, Shenmue 3 Hakkında Yalan Söyledi

Sony E3 2015 Konferansında Skandala İmza Attı, Shenmue 3 Hakkında Yalan Söyledi

Shenmue III isimli oyun halka açık fon toplama sitesi Kickstarter’da 3.3 milyon dolar yatırıma ulaştı. Ancak Sony’nin Shenmue III ile ilgili bir yalan söyleyerek para topladığı ortaya çıktı. 

Shenmue III isimli devam oyunu Kickstarter’da 3.3 milyon dolar destek toplamayı 5 gün gibi kısa bir zaman dilimi içinde başarmış ve Kickstarter tarihine bir rekor olarak adını yazdırmıştı. Shenmue III İsimli Oyun 9 Saatte 3 Milyon Dolar Yatırım Aldı haberimizde oyunu ve Kickstarter macerasını sizlerle paylaşmıştık.

Ancak oyunun bu kadar hızlı para toplamasının Sony tarafından maniple edildiği ortaya çıktı. İlk olarak internet üzerinde bazı destekçilerin açık dünya bir MMO oyununun 2 ya da 3 milyon dolara yapılamayacağı sorgulanmaya başladı. Bu soru, derin bir araştırma yapılınca Sony’nin destekçilere yalan söylediğini, de ortaya çıkardı. Gerçek şuydu: Shenmue III oyunu 70 milyon doları yakalamak için 2 milyon dolara daha ihtiyaç duyuyordu. Sony’nin iddiası böyleydi. Sony bu bedelin bir kısmını karşılıyor, ancak bir kaç milyon dolarını da halka açık Kickstarter üzerinden karşılanmasını uygun buluyordu. Oyununu tasarımcısı ve yapımcısı aslında oyunun 45 milyon dolara mal edileceğini, Sony’nin bu bedeli zaten ayırdığını Kickstarter’dan gelen paranın aslında çok da gerekmediğini açıkladı.

Bu noktada Sony 43 bin 319 kişiden 3 milyon 465 bin 101 dolar parayı ne için topluyor sorusu gündeme geldi. Sony oyunun başarılı bir çıkış yapması için gizliden desteklediği oyun için Kickstarter’ı reklam ve pazarlama aracı kullanmış ve bağış yapanlara hiçbir şey vaat etmeyerek bu parayı toplamıştı. Kickstarter’da oyunun fonlanması hala devam ediyor. Çünkü Kickstarter kurallarına göre ortada bir yanlış görünmüyor. Ancak önümüzdeki günlerde neler olacak takip ediyoruz.

 Kickstarter Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

İlk Sanal Gerçeklik Rock Operası Nuren, Kickstarter’da

YORUMLAR