Sony El Konsolu Sektöründen Tamamen Çekiliyor

Sony el konsolu

Sony yaptığı açıklamayla 2019’a kadar PlayStation Vita üretmeye devam edeceklerini, sonrasında Vita üretimini sonlandırarak, el konsolu sektöründen tamamen çekileceklerini, resmi olarak duyurdu.

Vita ve PSP

El konsolu dünyasından ayrılma konusuyla ilgili açıklama yapan Sony Interactive Entertainment Başkan Yardımcısı Hiroyuki Oda, “Japonya’da 2019’a kadar PlayStation Vita üreteceğiz. O noktadan sonra mağazalara konsol göndermeyi bırakacağız” dedi. Japonya’nın en büyük oyun dergisine yaptığı açıklamada Oda, Sony’nin yeni el konsolu üretme gibi projesinin olmadığını söyledi. “Şu an için herhangi yeni bir el konsolu üretme planımız yok” diyen Oda, bir şekilde el konsolu piyasasına veda ettiklerini belirtmiş oldu.

Sony resmi olarak el konsolu piyasasından çekildiğini açıklamamış olmasına karşın Business Insider gibi ekonomi temelli internet sitelerinin Sony’de çalışanlardan aldığı bilgilerle çekilme olayı onaylandı. Böylece Japon şirket, uzun süredir ağır aksak yürütmekte olduğu el konsolu işini tamamen bir kenara koydu.

15 yıllık serüven

11 Mayıs 2004 tarihinde PlayStation Portable adını verdiği ilk el konsolunu piyasaya süren Sony, aldığı ilk tepkilerle PSP üretmeye devam etme kararı almıştı. PSP’ye çıkardığı başarılı özel oyunlarla satışlarını bir hayli artıran şirket, ilk konsolunun Slim ve Lite sürümlerini de piyasaya sürmüştü.

Yedi yıl sonra hazırladığı yeni nesil el konsolu PlayStation Vita’yı 2011’de ilk olarak Japonya’da piyasaya dağıtan şirket, ilk günlerde izlediği agresif reklam taktikleriyle önemli satışlara ulaşmış; ancak istediği ilgiyi göremeyince kademeli olarak Vita ve Vita oyuncularını bir kenara itmişti. 

Yakın zaman önce 2019’da Vita için ücretsiz PlayStation Plus oyunu vermeyi bırakacağını dile getiren Sony, o gün ilk sinyallerini verdiği çekilme işini bugün itibarıyla resmiyete dökmüş oldu.