Sony, Face ID’den Daha Gelişmiş Bir Yüz Tanıma Teknolojisi Geliştiriyor

Sony 3D Yüz Tanıma Teknolojisi 1

Görünüşe bakılırsa 2019’un sonlarında akıllı telefonlarda yeni bir yüz tanıma teknolojisiyle karşılaşabiliriz. Bu yeni teknolojiye öncülük eden şirket, Japonya merkezli teknoloji devi Sony olacak.

Geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan Sony sensör bölümü şefi Satoshi Yoshihara, şirketin akıllı telefonlardaki hem ön hem de arka kamera için geliştirdiği yeni 3D (3 boyutlu) sensörlerinin üretimini artırmayı planladığını söyledi. Yoshihara’ya göre, bazı akıllı telefon üreticileri bu yeni teknolojiyi cihazlarına entegre etmeyi planlıyor. Yoshihara, "Kameralar telefonlarda devrim yarattı ve gördüklerime dayanarak 3D teknolojiden de aynısını bekliyorum. Kullanım hızı bölgelere göre değişecek fakat 3D teknolojinin benimsendiğini kesinlikle göreceğiz." diye konuştu.

Yeni nesil 3D kameralar için birçok kullanım alanı olsa da en heyecan verici olanı, Apple'ın Face ID ile tanıttığı 3D taramalardan daha doğru ve güvenilir olacağını iddia eden yeni yüz tanıma özelliği olabilir. Huawei ve Xiaomi gibi üreticilerin de taklit ederek kendi cihazlarında sunduğu Face ID özelliği, kullanıcının yüzüne görünmez ışık noktaları yansıtıyor ve buradaki deformasyonları ölçüyor.

Sony 3D Yüz Tanıma Teknolojisi 2

Sony’nin yeni 3D kameraları ise titreşimli lazer sinyalleri kullanıyor ve bu sinyallerin geri dönme süresini ölçüyor. Bu sistem, yarasaların doğada yönlerini bulmak için ses dalgalarını kullanmasına benziyor. Sony, bu yöntemle kullanıcının yüzüne ait daha detaylı bir model oluşturulduğunu ve sistemin 5 metre uzaklığa kadar çalıştığını söylüyor. Sony, bu teknolojiyi piyasaya çıkarma konusunda oldukça ciddi görünüyor. Çünkü şirket, böyle bir teknolojinin otonom otomobillerde, drone’larda, robotlarda ve daha fazlasında nasıl uygulanabileceğini araştırdığı Sony Depthsensing adlı özel bir web sitesine sahip.

2019 yazının sonlarına doğru yeni 3D kameraların seri üretimine başlanılması planlanıyor. Dolayısıyla bu teknolojinin, 2019’un sonlarına doğru piyasaya çıkacak olan akıllı telefonlarda yer alması mümkün. Hatta Sony’nin halihazırda Apple’a görüntüleme sensörleri tedarik ettiğini hatırlayacak olursak, 2019’un sonlarına doğru yeni 3D teknolojisine sahip iPhone’lar görme ihtimalimiz de az değil. Son yıllarda akıllı telefonlarda görmeye alıştığımız dahili parmak izi sensörüyle telefon kilidi teknolojisinde de bazı sorunlar yaşandığını göz önüne alırsak, yeni 3D kamera teknolojisi akıllı telefon güvenliği için iyi bir çözüm olabilir gibi görünüyor.