Sony ile Müzik Endüstrisinin Çınarı EMI Arasında Dev Anlaşma

Sony, Müzik Endüstrisinin Dev Çınarı EMI’yi Satın Aldı

Sony, Birleşik Arap Emirlikleri’nin varlık fonu Mubadala’ya ait olan ve bünyesinde Kanye West, Drake ve Coldplay gibi dev isimleri bulunduran EMI Music’in yüzde 60 hissesini 1.9 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Müzik endüstrisinin 87 yıllık çınarı EMI Music’in yayıncılık bölümünü geçtiğimiz yıl 2.2 milyar dolara satın alan Sony, bu hamlesiyle birlikte yüzde 30 azınlık hissesini yüzde 90’a çıkardı ve şirketi tamamen kontrol etme hakkı kazandı.

EMI’nin 2.1 milyon şarkıdan oluşan kataloğuna da sahip olacak olan şirket, elindeki şarkılarla birlikte 4.5 milyonluk bir şarkı havuzuna ev sahipliği yapacak. Halihazırda dünyanın en büyük müzik yayıncısı olan Sony, bu alandaki hakimiyetini de önemli ölçüde güçlendirmiş oldu.

sony music

Sony CEO'su Kenichiro Yoshida

Sony CEO’su Kenichiro Yoshida, müzik endüstrisinin son yıllarda artan çevrimiçi müzik servisleriyle birlikte önemli bir dönüşüm geçirerek, yeniden ayağa kalktığını söyledi. Şirket olarak eğlence sektöründeki yatırımlarının devam edeceğini belirten Yoshida, EMI anlaşmasının uzun vadede büyüme için önemli bir milat olduğunu vurguladı.

Şirketten yapılan açıklamada, Sony’nin EMI’ye ait 1.36 milyar dolarlık borcunu da üzerine alacağı ifade edildi. 

Geçen yıl halka arz edilen Spotify’dan önemli bir hisse satın alan Sony, aralarında Bob Dylan ve Micheal Jackson gibi dev isimlerinde bulunduğu 2.3 milyondan fazla şarkının telif hakkına sahip. 

Japon devinin çatısı altına giren EMI’nin portföyünde ise Drake, Taylor Swift, Pink, Coldplay ve Kanye West gibi popüler şarkıcıların yanı sıra, Frank Sinatra, Pink Floyd ve David Bowie gibi ikonik isimler de bulunuyor.