Sony NFC Teknolojisini Yaygınlaştırıyor

Sony NFC Teknolojisini Yaygınlaştırıyor

Sony geçtiğimiz günlerde NFC yani yakın alan iletişimi teknolojisini daha fazla cihazında uygulayabilmek için akıllı kart uzmanı şirket Watchdata ile bir anlaşma imzaladı. NFC bildiğiniz gibi Samsung Galaxy S3 ve Nokia Lumia 920 gibi üst düzey telefonlarda kablosuz anında iletişim imkanı sunuyor. Sony bunu daha fazla cihaza genişleterek yaygın kullanımını amaçlıyor.

NFC özellikle ödeme sistemlerinin daha kolay hale gelmesi için geliştiriliyor ve böylece mobil cihaz sahibi olanların ayrı bir donanım taşımadan diledikleri yerde satın aldıkları ürünlere ödeme yapmalarını sağlıyor. Henüz ülkemizde bu derecede yaygınlaşmış olmasa da gelişmiş ülkelerde giderek artan bir popülerliğe sahip.

Asya kıtasında temel olarak toplu taşıma sistemlerinde ödeme aracı olarak kullanılan Sony’nin NFC çipli akıllı telefonları bu genişleme planı sayesinde herkesin erişebildiği teknolojilerden birisi olma yolunda ilerliyor, zira şirket de geleceğin NFC ile şekilleneceğini düşünüyor.

2013’te 50 milyon Xperia serisi akıllı telefon satmayı planlayan Sony’nin NFC ile ilgili planlarının ne derece kullanılabilir olacağını önümüzdeki yıl hep beraber göreceğiz.

YORUMLAR