Sony Para Cezasına Çarptırıldı

Sony Para Cezasına Çarptırıldı

Sony, 2011 yılının Mayıs ayındaki olayın sancılarını hala çekiyor.

Mayıs 2011’de Playstation 3’ün online servis sistemi PSN hacklenmiş ve çoğu kullanıcının bilgileri çalınmıştı. İsimleri, adresleri, e-postaları, doğum tarihleri, şifreleri çalınan kullanıcıların kredi kartlarının da çalınmış olma şansı yüksekti. Sony, o dönemde kullanıcılarına kredi kartınızı iptal edin çağrısında bulunarak durumu kurtarmaya çalıştı ancak gene de sonuçları büyük patlamaya sebep oldu.

Olayın bu seferki gündemini, bilgi güvenliğinden sorumlu Information Commissioner's Office (ICO) kurumunun olayı araştırması oluşturuyor. Araştırmasını sonlandıran ICO, bu olayda Sony’i suçlu bularak 250,000 euro para cezasına çarptırdı.

Konuyla ilgili açıklama ICO yetkilisi David Smith’den geldi. Smith, böyle bir olayın Sony’nin suçu olduğunu, verdikleri hizmeti korumaya almak zorunda olduklarını söyledi. Ayrıca Smith, Sony’nin bu korumayı yapabilecek kapasitede olduğunu da sözlerine ekledi. Smith, koruma yetersizliğinden dolayı, PSN’e yapılan bu atağın Sony tarafından düzenlenmiş olabileceğini düşündüklerini de söylüyor.

Bu cezadan dolayı pişmanlık duymadıklarını, büyük bir kitlenin bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirten Smith, “Bu olayın iyi tek bir tarafı varsa; o olaydan sonra artık kullanıcıların büyük bir kısmının internette kişisel bilgilerini verme konusunda dikkatli olmasıdır.” dedi.

Sony’nin bu durum hakkında resmi olarak ne diyeceği merakla bekleniyor. Şimdilik Sony’nin tavrıyla ilgili tek haber McGovern’dan geldi. BBC muhabirlerinden Steph McGovern, twitter mesajında, Sony’nin bu duruma şiddetle karşı çıktığını ve ICO’nun kararına itirazda bulunmayı planladıklarını yazdı.

Sony'nin Akıllı Saati Türkiye'ye Geldi

YORUMLAR