Sony Playstation 3 Kullanıcılarına Milyon Dolar Ödeyecek

Sony Playstation 3 Kullanıcılarına Milyon Dolar Ödeyecek

Altı yıl kadar önce Amerika'da açılan bir dava sonuçlandı ve Sony, Playstation 3 kullanıcılarına tazminat ödemeyi kabul etti. Dava sonucunda her Playstation 3 kullanıcısı 55 dolara kadar ödeme alabilecek.

2010 yılında Sony'nin yayınladığı Playstation 3 güncellemesi, konsol üzerinde başka işletim sistemlerinin kullanılmasını engellemişti. Böylece, Playstation 3 üzerinde Linux işletim sistemi kullanan oyuncular mağdur olmuştu. 3.21 güncellemesi yapılan cihazlarda Linux artık hiç kullanılamaz hale gelirken, daha önceki güncellemelerde olan ve Linux çalıştıran cihazlar, Playstation Network'e ulaşamaz hale gelmişti. Sony bunun güvenlik açıklarını kapatmak için yapılmış bir hareket olduğunu söylemiş; ancak davayı açanlar bunun korsanı engelleme adına yapılmış bir girişim olduğunu söylemişlerdi. Davanın temeli ise Sony'nin Playstation 3 duyurusunda, başka işletim sistemlerine izin verdiğini söylemesine dayanıyordu. Başka işletim sistemlerinin engellenmesiyle Sony, aldatmaya yönelik bir pazarlama politikası gütmüş oluyordu. 

2011 yılında Kaliforniya'da açılan dava, iki tarafın anlaşması ile sonuçlandı. Böylece 2010 yılında Linux işletim sistemi kullanan Playstation 3 sahipleri, 55 dolarlık geri ödeme alma şansına sahip olacaklar. Fakat bu o kadar da kolay olmayacak: Geri ödeme için Playstation 3'lerinin fatularını, seri numaralarını ve Playstation Network kullanıcı isimlerini bildirmeleri gerekecek. Konsolu Linux işletim sistemi çalıştırabildiği için aldığını kanıtlayanlar ise 9 dolarlık geri ödeme alabilecekler.

Şimdililik sadece Amerikalı kullanıcılar için geçerli olan bu geri ödeme, bütün Dünya'ya yayılırsa, Sony'e 550 milyon dolarlık bir tazminat ödemesi olarak dönebilir. Çünkü o yıllarda tutulan istatistiklere göre, 10 milyondan fazla Playstation 3 kullanıcısının konsollarını Linux işletim sistemi ile kullandığı söyleniyordu. 

Sony Playstation VR Çıkış Tarihi ve Oyunları Duyuruldu

Sony Playstation En Çok Satan 20 Oyununun Listesini Yayınladı

Sony, PlayStation Oyunlarını Android ve iOS Cihazlara Taşıyabilir

YORUMLAR