Sony: PlayStation 4 Yolun Sonuna Yaklaşıyor

Sony PlayStation 4

Bugün düzenlenen Sony İşbirliği Strateji Toplantısı sırasında Sony yöneticileri PlayStation 4’e dair önemli açıklamalar yaptılar. PlayStation bölümünün patronu John Kodera, toplantı sırasında PlayStation 4’ün yolun sonuna yaklaştığını açıkça söyledi.

Sony PlayStation 5 çıkış tarihi

Yatırımcıların, analistlerin ve muhabirlerin bulunduğu toplantı sırasında samimi açıklamalar yapan Kodera, “PlayStation 4 yaşam döngüsünün sonuna yaklaşıyor” söylemiyle dikkatleri üzerine çekti. Yakın zaman sonra yeni bir oyun konsolunun gelebileceğinin sinyallerini veren yönetici, Sony tarafından konuya dair yapılmış ilk resmi açıklamanın da altınıza imzasını atmış oldu.

Sony, 2013 yılında piyasaya sürülen PlayStation 4’ü henüz çıktığı ilk gün dahi zararına satma strateji yürütmüştü. Böylece daha ucuza daha fazla kullanıcıya ulaşacak olan konsol, oyun ve PlayStation Plus gelirleriyle açığı kapatacak ve Sony’nin daha fazla kar etmesinin önünü açacaktı. Uzun süre boyunca planladığı şekilde hareket eden, PS Plus ve God of War gibi kendi yayınladığı oyunlarla inanılmaz bir gelir elde eden şirket, 34.2 milyon Plus abonesine ulaşmayı başarmıştı. Toplamda 79 milyon adet PlayStation 4 satıldığı bilgisi ise daha önce yapılan finansal durum raporlarında yerini alırken, Sony’nin artık beklenen kar seviyesine ulaşamadığı ve yeni konsol için hazırlıklarını hızlandırdığı belirtilmişti.

PlayStation 5 Çıkış Tarihi

Toplantı sırasında samimi açıklamalarına devam eden Kodera, Mart 2021 tarihinin altını özellikle çizdi. Bu tarihi PlayStation 4’ün “ayakta kalabileceği son tarih” olarak belirten Kodera, belki de PlayStation 5’in çıkış tarihinin ilk ipucunu da vermiş oldu.

Kodera’nın açıklamalarının yanı sıra GTA 5 ve NBA 2K serisinin yayıncısı Take-Two’nun CEO’su ise yeni nesil PlayStation konsolunun çıkış tarihi olarak 2020’yi işaret etmiş ve o yıl içerisinde yeni konsolun piyasaya çıkacağına inandığı dile getirmişti.

Oldukça ilginç bilgileri toplantıya katılanlarla paylaşan John Kodera, son olarak E3 2018 sırasında herhangi bir donanım tanıtımı yapmayacaklarını söyleyerek, PlayStation 5 duyurusunun iddiaların aksine ileriki bir tarihte olacağını söylemiş oldu.