Sony, PlayStation Mobil Geliştirici Kitini Yayınladı

Sony, PlayStation Mobil Geliştirici Kitini Yayınladı

Sony mobil dünyadaki oyun pastasından iyi bir dilim alabilmek için yaptığı PlayStation Mobile platformunun Geliştirici Kitini yayınladı. 3 Ekim’den itibaren açık olan PlayStation Mobile platformu, mobil cihazlar üzerinde farklı oyun deneyimleri yaşatmak için çabalıyordu. Artık tüm geliştiricilere açık hale gelen bu platform, Android tabanlı cihazlar üzerinde yeni ve farklı oyunları görmemizi sağlayacak. Bu platformun asıl amacı ise oyuncuların konsollarda oynadıkları oyunları kaldıkları yerden mobil cihazlarında da oynayabilmelerini sağlamak. Bu şekilde bir oyuncu PS Vita üzerinde oynadığı bir oyuna PlayStation Mobile sayesinde Android cihazı üzerinde kaldığı yerden devam edebilecek.

PlayStation Mobile ile geliştirilen oyunlar Android tabanlı tüm cihazlarda oynanabilecek dedik ancak oyunlar şimdilik sadece Sony sertifikası olan cihazlarda oynanabilecek. Bu cihazlar ise şimdilik; Sony üzerinde PSP, Vita, Xperia Play, Xperia arc, Xperia S, Xperia ion, Xperia Acro, Xperia Acro HD, Sony Tablet S/P ve HTC üzerinde One X, One S ve One X+ gibi ürünler.

Sony gelecek zamanlarda diğer Android telefon üreticileri ile de anlaşır mı bilinmez ancak, bu platform için oyun geliştirmek istiyorsanız hemen PlayStation Mobile’a kayıt olabilirsiniz. Platform üzerinden SDK yı indirdikten sonra ücretsiz şekilde oyunlar tasarlayıp test edebilirsiniz. Ancak oyunları yayınlamak istediğiniz zaman Sony’ye içerik eklemek için yıllık olarak 99$ ödemek zorundasınız. Son bir bilgi geliştirilen oyunlar en fazla 3 farklı cihaza kadar destek veriyor. Yani PlayStation Mobile platformuna en fazla 3 farklı cihazınızı bağlayabileceksiniz. 

Platforma üye olmak ve SDK'yı indirmek için PSM DevPortal sayfasına ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR