Sony Xperia X Compact ve Xperia XZ Resmi Olarak Duyuruldu

Sony Xperia X Compact ve Xperia XZ Resmi Olarak Duyuruldu

Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen IFA 2016'da Sony yeni telefonlarını tanıttı. Sony daha önceden Xperia X serisinin yüksek performanslı modellerini tanıtmıştı. Yeni tanıtılan Xperia X Compact ve Xperia XZ modelleri ise farklı ihtiyaçlar düşünülerek geliştirilmiş telefonlar.

Sony Xperia X Compact Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Bu modellerden Xperia X Compact, Sony'nin daha önceden de piyasaya sürdüğü küçük telefon geleneğini devam ettiriyor. Eğer telefonunuzu cebinizde taşıyorsanız ve büyük telefonları kullanışlı bulmuyorsanız dikkatinizi çekebilecek bu yeni model 4.6" boyutunda ekrana ve 720p ekran çözünürlüğüne sahip. Sony, daha önceki Compact modellerde güçlü donanımları kasanın içerisine yerleştiriyordu. Sony Xperia X Compact'ta dikkat çeken en büyük değişiklik ise işlemcide yatıyor. Sony Xperia X Compact orta segment bir işlemci olan Snapdragon 650 ile birlikte geliyor. 3 GB RAM miktarına sahip olan Sony Xperia X Compact, 32 GB dahili depolama seçeneğine ve 256 GB'a kadar microSD kart desteğine sahip. Sony Xperia X Compact'ın kamerası ise oldukça yetenekli. 24 mm'lik lense ve 23 MP çözünürlüğe sahip olan arka kamera 1/2.3" sensöre, 5x Clear Zoom, SteadyShot özelliklerine sahip. 5 MP çözünürlüklü ön kamera ise 1/3.06" Exmor RS sensör ile birlikte geliyor. Sony Xperia X Compact, 2700 mAh kapasitesinde pil kullanıyor. Cihazın düşük ekran çözünürlüğü göz önüne alınırsa bu kapasite günlük kullanımda rahatlıkla yeterli olacaktır. Android 6.0 Marshmallow işletim sisteminin bulunduğu Sony Xperia X Compact 25 Eylülden itibaren yurt dışında piyasaya sürülecek. Fiyatı ise henüz açıklanmış değil.

Sony Xperia XZ Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Sony'nin tanıttığı diğer telefon Xperia XZ ise daha büyük ekrana ve daha güçlü donanıma sahip. Snapdragon 820, Xperia XZ'yi mevcut amiral gemileriyle yarışır hale getiriyor. Xperia XZ, 3 GB RAM ve 32 GB dahili depolama seçeneği ile birlikte gelecek. Bu telefon da microSD kart desteğine sahip. 5.2 " ekrana sahip olan telefon 1080p çözünürlüğü destekliyor.

Xperia XZ'nin arka kamerasının Xperia X Compact ile hemen hemen aynı özelliklere sahip olduğu söylenebilir. Aynı görüntü sensörünü kullanan ve aynı çözünürlüğe sahip olan bu kameranın tek farkı ise 22 mm'lik lensin kullanılması. Ön kamera ise Xperia X Compact'a göre daha yüksek kalitede. 1/3" sensör kullanan ön kamera 13 MP çözünürlükte fotoğraflar çekebilmenize imkan tanıyor.

Xperia XZ'nin dikkat çeken bir diğer özelliği de telefonun suya dayanıklı olarak tasarlanmış olması. Fiyatı henüz belirtilmeyen Xperia XZ Amerika'da 23 Ekim tarihinde çıkış yapacak.

Huawei Nova ve Nova Plus Duyuruldu! İşte Teknik Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

HTC’nin Orta Sınıf Yeni Telefonu One A9s IFA 2016’da Tanıtıldı

YORUMLAR