Sony Xperia X Serileri Tanıtıldı

Sony Xperia X Serileri Tanıtıldı

Sony Xperia X, Xperia XA ve Xperia X Performance serisi mobil cihazlar MWC 2016’da tanıtıldılar. Xperia ürün bandının yeni görünümü olarak tanıtılan cihazlar oldukça önemli özelliklere sahip.

Sony Xperia X. Xperia XA ve X Performance serisi bir amiral gemisini andırmasa da canlı renk seçenekleri ve geniş ekranları ile oldukça yakışıklı duruyorlar. Sony Xperia X ve Xperia XA serisi yine kamera özellikleri ve mükemmel ses kalitesini öne çıkarıyor. Fotoğraf çekerken akıllı oto fokus özelliği kullanabilen yeni bir Hybrid lens düzeneğine sahip Sony Xperia, Xperia XA ve X Performance serisi cihazlar, fotoğraf severleri de tatmin edecek gibi görünüyor.

Sony Xperia X, Xperia XA ve X Performance serisi beyaz, kurşuni siyah, kırmızı altın ve sarı altın renkleriyle geliyorlar. Xperia Ear adı verilen yeni bir Bluetooth kulaklık da kutuya dahil olacak. Xperia serisine bağlanabilen araçların hepsi bu değil. Xperia Eye geniş açılı 360 derece lens kullanabilen bir cihaz, Xperia Projector ise her yüzeye görüntü yansıtmanızı sağlayabiliyor ve bu yansıttığınız görüntüleri yüzey üzerinde dokunarak kontrol edebiliyorsunuz, Xperia Assistant ise tam anlamıyla Sony’nin yeni sanal asistanı olarak adlandırılabilir.

Sony Xperia XA Serisi Özellikleri

Sony Xperia XA’da Qualcomm yerine MediaTek MT6755 bulunuyor. Sony Xperia X ise Qualcomm Snapdragon 650 işlemci kullanıyor. Büyük kardeşi Xperia X Performance ise Qualcomm Snapdragon 820 işlemciden güç alıyor. Serinin en minik kardeşi Xperia XA 16GB dahili bellekle geliyor ve microSD slotuna sahip. Ekran boyu 5 inç HD 1280x720 olarak olan cihaz Xperia XA 13MP Exmor RS, 1/3" lensli arka, 8MP ön kameraya sahip. Cihazlar Android 6.0 Marshmallow işletim sistemiyle geliyorlar. Sony Xperia X ve XA serileri 2GB RAM kullanıyorlar.

Öte yandan, Xperia X Performance Qualcomm Snapdragon 820 işlemci ve 3 GB RAM ile geliyor. 32 GB dahili depolama alanı ise microSD kart desteğiyle genişletilebiliyor. Diğer seri üyelerinin aksine Xperia X Performance ve Xperia X’te 1920 x 1080 piksel Full HD çözünürlük olduğu dikkat çekiyor.


Sony MWC 210’da yaptığı kısa konferansta Sony Xperia X, Xperia XA ve X Performance  serisi mobil cihazları tanıtırken batarya ömürlerinin 2 güne kadar olduğunu da altını özellikle çizdi. Sony Xperia X serisi batarya ömrü olarak yine iddialı bir giriş yapacak gibi görünüyor.

Sony Xperia X serileri ne zaman çıkacak

Gelen haberler doğrultsunda Nisan sonu Mayıs başı gibi, Xperia X serisini raflarda görebileceğiz. Ancak cihazların fiyatının ne kadar olacağı hakkında henüz net bilgi gelmiş değil. Türkiye'de satılıp satılmayacağı konusunda da net bir bilgi yok.

Samsung Galaxy S7, Sony Xperia Z5 Premium ve Sony Xperia Z5 Karşılaştırması

MWC 2016 Mobil Dünya Kongresi'nde Karşımıza Çıkacak Cihazların Listesi

YORUMLAR