Sony, Xperia Z İsimli Yeni Akıllı Telefonunu Tanıttı

Sony, Xperia Z isimli yeni Android akıllı telefonunu CES 2013 Fuarında tanıttı. Cihazın sahip olduğu özelliklerle üstün bir performans ürünü olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

Sony, Xperia Z İsimli Yeni Akıllı Telefonunu Tanıttı

Sony, Xperia Z isimli yeni Android akıllı telefonunu CES 2013 Fuarında tanıttı. Cihazın sahip olduğu özelliklerle üstün bir performans ürünü olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

CES 2013, akıllı telefonların tanıtılmasına dair biraz sönük geçiyor izlenimi verse de Sony bunun aksi yönde bir hareketle üstün özelliklere sahip yeni ürünlerini tanıttı. 

2013 yılında üst seviye akıllı telefonların sahip olacakları bazı alanları bu cihaz sayesinde tahmin etmek pek de zor değil. Xperia Z ile anlıyoruz ki, tam HD yani 1080x1920 piksel çözünürlük, ekranlardaki en üst seviye olacak. Dolayısıyla üst seviye telefonlar için artık bu çözünürlüğü standart olarak görebiliriz. Bu noktada öne çıkan bir başka unsur ise Sony Bravia Engine 2 teknolojisinin üründe yer alması. Söz konusu görüntüleme teknoloji, var olan donanım yetenekleriyle birleşince ortaya harikulade bir performans çıkacağını tahmin ediyorum. Diğer bir üst seviye standartı ise 13 MP'lik kamera değerleri. Ancak burada önemli olan megapiksel değeri kadar kullanılan lenslerin kalitesi. Xperia Z'ye baktığımızda cihazda bulunan Exmor RS, hem yüksek çözünürlük hem de kalite fotoğraflar ortaya koyabilecek bir lens.  

OmniBalance isimli yeni tasarım anlayışı ise var olan donanım özelliklerinin çok iyi bir şekilde sunulmasına vesile oluyor.

Yuga olarak da bilinen Xperia Z’nin özellikleri:

 • 139x71x7.9 milimetrelik boyutlar
 • 146 gram ağırlık
 • 1080x1920 piksel tam HD 5 inçlik Sony Bravia 2 Engine teknolojisine sahip ekran
 • 13 MP Exmor RS teknolojisiyle desteklenmiş arka kamera
 • 1080p tam HD video çekimi
 • 16 dâhili depolama alanı
 • 2 GB ara bellek (RAM)
 • Android 4.1.2 Jelly Bean işletim sistemi
 • 1.5 GHz Krait dört çekirdekli işlemci
 • 2330 mAh pil
 • NFC, GPS, Wi-Fi, DLNA, USB, Wi-Fi Direct ve Wi-Fi HotSpot bağlantı

Tek dokunuşla paylaşma, cihazda yer alan NFC yani yakın saha iletişiminin işlevse geçmiş hali olarak karşımıza çıkıyor.

Tek dokunuşla dinleme de aynı altyapıyı kullanıyor ancak bu kez uyumlu bir hoparlör üzerinden müzik dineleme olanağı sunuyor.

Tek dokunuşla yansıtma, Xperia Z'nin uyumlu akıllı televizyon üzerine ekrandaki görüntüyü aktarması üzerine kurulu son derece işlevsel bir yetenek.

Sony Xperia Z, üç farklı renk seçeneği ile satışa çıkacak. Her birinin geniş beğeni kitlesinin bulunduğu her bir renk, ürünün tasarımı ile uyumluluk sergiliyor.

İlginç ve işlevsel bir özellik olarak, Xperia Z yapılan testlerde anlaşıldığına göre su geçirmiyor. 30 dakika boyunda suya tutulan ürünün su geçirmediği ve çalışmasını sürdürdüğü kanıtlanmış.

Cihazın en dikkat çeken özelliklerinin başında harikulade ekranı geliyor. İnç başına 443 pikselin düştüğü ekran 1920x1080 tam HD çözünürlüğünde. Bravia Engine 2 teknolojisini mobil dünyaya taşıyan Xperia Z, 1.5 GHz Krait dört çekirdekli yonga seti ile de iddialı. Diğer yandan 13 MP değerinde Exmor RS kameranın yüksek seviyede olduğunu belirtmeliyiz.

Bu yılın ikinci çeyreğinde Türkiye’de de satışa sunulacak ürünün fiyatı konusunda henüz herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Sony Xperia Z tanıtım videosu:

YORUMLAR