Sony Xperia Z5 Ne Kadar Isınıyor, Ne Yaparken Isınıyor? İşte Test Sonuçları

Sony Xperia Z5 Ne Kadar Isınıyor, Ne Yaparken Isınıyor? İşte Test Sonuçları

Qualcomm Snapdragon 810 çekirdeği taşıyan Sony Xperia Z5 hakkında gelen ısınma şikayetleri üzerine cihaz üzerinde çeşitli testler yapıldı.

Akıllı telefonların daha hızlı ve daha işlevsel çekirdeklere sahip olmak için teknolojiyi yakından takip etmeleri gerekiyor. Sony’nin yeni üst sınıf telefonu Xperia Z5’te bu trendi takip ederek kaportasının altına bir Qualcomm Snapdragon 810 çekirdeği yerleştirmekte sakınca görmedi. Ancak bu seçimi cihazın çok ısındığı şikayetleri almasına yol açtı.

Qualcomm Snapdragon 810 çekirdeği her telefonda aynı davranışı sergilemiyor. Testler bunu açıkça ortaya çıkarıyor. Örneğin yeni Nexus 6P’nin böyle bir şikayeti yok. Bu aradaki farkı kavrayabilmek için kullanıcıların parmak uçlarıyla cihazın ısınıp ısınmadığını anlamaya çalışmak yerine, bir infrared termometre kullanmaları aslında tüm sorulara cevap verebiliyor.

Sony Xperia Z5 ne kadar ısınıyor?

Bir infrared termometre kullanarak yapılan ölçümlerde Sony Xperia X5 ilk açılış anında 25.1 santigrat dereceye ulaşıyor. Sony Xperia X5 ile iki dakika boyunca 4K video çekildiğinde telefonun sıcaklığı 31 santigrat dereceye çıkıyor. Bu işleme 5 dakika kadar daha devam edildiğinde ise ısı 35 santigrat dereceye ulaşıyor.

NŞA yani "normal şartlar altındaki" oda sıcaklığında (22.4 santigrat derece) Sony Xperia ile 25 dakika 4K video çekildiğinde bataryanın yüzde 25’i tükeniyor. Bu noktada cihaz batarya uyarısı vererek video çekme işlemini durdurmanızı önerebiliyor. İşte tam bu noktada cihazın sıcaklığı 40 santigrat derece oluyor.

Peki, sizce bu rakamlar cihazın çok ısındığına dair bir kanıt olabilir mi? Bana kalırsa hayır, 4K video çekimini örnek olarak göstermemin sebebi hem batarya hem CPU bileşkesinin aynı anda güç harcayarak birbirine paralel olarak ısınmasıydı. Bu telefonla yapılabilecek en ağır iş de, 4K video çekmek. Bu şartlar altında "Sony Xperia Z5 çok ısınıyor" demek, ayakları yere basan bir iddia olmuyor.  

Sony Xperia Z5 Tanıtım Videosu

Sony Xperia Z5 ve Xperia Z5 Compact Karşılaştırması

YORUMLAR