Sony Xperia Z5'in 4K Görüntü Kalitesi Hakkında Önemli Bir Açıklaması Var

Sony Xperia Z5'in 4K Görüntü Kalitesi Hakkında Önemli Bir Açıklaması Var

Xperia Z5’in 4K çözünürlükte görüntü kalitesi ile ilgili akıllara takılan sorulara Sony’den cevap geldi.

Sony Xperia Z5 ile 4K görüntü kalitesiyle içerik kayıt edip izlemenin cihaz performansını ve bellek alanını zorlayacağından dolayı bu hizmetin 1080p HD çözünürlükte görüntülendiğini açıkladı.

Hatırlarsanız Sony daha önce Xperia Z5 Premium cihazların bataryalarının ömrünü 2 gün olarak açıklarken bu konuya hafifçe değinmişti. Ancak 4K ekran çözünürlüğünü nasıl kullandığı hakkında detaylara girmemişti. 3840x2160 piksel görüntü kalitesi Sony Xperia Z5 Premium’larda sadece fotoğraf ve videolarda kullanılıyordu. Kullanıcılar bu tip hizmetleri kullanmadıkları zamanlarda ekranda normal 1080p HD görüntü görüyorlardı. İşin sırrı buydu. Ancak Sony durumu biraz daha detaylandırdı.

Aslında Sony Xperia Z5 cihaz performansını düşürmemek adına 4K olarak görüntü izlenmesine olanak vermiyor. Öte yandan batarya ömrünü kısaltacağını düşündüğü için de cihaz üzerinde 1080p ya da daha düşük çözünürlüklerde medya izlenmesine olanak sağlıyor. Öte yandan, 4K çözünürlük cihazların sadece bataryalarını değil bellek alanlarını da zorluyor. 60 saniyelik 4K görüntünün yaklaşık 350MB yer kapladığı düşünülürse böyle bir medyanın sürekli olarak kullanılıyor olması Sony Xperia Z5 bellek kapasitelerinde sıkıntı yaratacağı da şirket tarafından belirtiliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı Sony cihazlardaki 4K görüntüyü 1080p olarak kullanıma sunuyor.

Sony Xperia Z5, Xperia Z5 Compact ve Xperia Z5 Premium Karşılaştırması

Sony Xperia Z5, Snapdragon 810 Kullanmasına Rağmen Neden Eski Z Serisi Kadar Isınmıyor?

YORUMLAR