Sony‘i Kimin Hacklediği Asla Bilinemeyecek

Sony‘i Kimin Hacklediği Asla Bilinemeyecek

Kuzey Kore lideri Kim Jon Un ile ağır dalga geçen The Interview filmine tepki olarak algılanan Sony korsan saldırısının failleri, asla bulunamayacak. Üzerinden aylar geçmesine rağmen hala Sony güvenliğini aşıp gizli bilgileri sızdıran grup hakkında en ufak bir ipucu bile yok. 

Kim Jon Un’u çok kızdıran filmin sonunda, liderin bir helikopterde havaya uçuşu bardağı taşıran son damla olarak algılansa da, Kuzey Kore Sony’e yapılan siber saldırıların arkasında olmadıklarını açıkladı. Kuzey Kore yetkilileri film için “Çok kötü ve geri zekalı bir Amerikan yapımı” yakıştırmasında bulunup, filmin gösterilmesini engellemeye çalışıyorlar. Öte yandan siber saldırılarla bir ilgileri olmadığının da altını çiziyorlar. Kuzey Kore yetkilileri siber saldırılar hakkında “ Bizim bir alakamız yok ama kim yapmış eline sağlık” açıklamasında bulundu.

Okyanusun öte yakasında ise Sony, uğradığı manevi ve maddi zararı kimden nasıl tazmin edeceğinin peşine düşse de durum çok iç açıcı görünmüyor. Sony bu saldırının bir siber casusluk olduğunu ileri sürerek Kuzey Kore hükümetini suçluyor.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest Sony’e direk olarak “Kanıtın olmadan birilerini suçlama” uyarısı geçti bile.  

Siber saldırı uzmanı Shera Frankel ise konuyla ilgili olarak “Kuzey, Güney, Doğu ya da batı hiç fark etmez bu işi Sony’e 200 metre uzaklıkta bir evin garajından 3 ergen bile yapmış olabilir” diyerek takip sürecinin biraz zor ve neredeyse imkansız olduğunu ifade etti.

Öte yandan siber saldırının Kuzey Kore kaynaklı olmasının mutlaka arkasında hükümet olacağı anlamına gelmediğini belirten uzmanlar, gerçek kaynağa ulaşmanın neredeyse imkansız olduğunu belirtiyorlar. 

İşte Kuzey Kore hükümetini çileden çıkarak filmin son sahnesi.

Sony, Korsanları Hacklemeye Çalışıyor

Sony Hacklendi, Hollywood Yıldızların Maaşları Açığa Çıktı


YORUMLAR