Sony'nin Akıllı Telefonlarına Başka İşletim Sistemleri Yüklemek Kolaylaşıyor

Sony'nin Akıllı Telefonlarına Başka İşletim Sistemleri Yüklemek Kolaylaşıyor

Sony akıllı telefonlarına başka işletim sistemi yükleyebilmek gerçekten oldukça zor. Sony, Cyanogen Mod gibi başka resmi olmayan sistemleri yüklememize kolay kolay izin vermiyordu. Ancak bu durum değişiyor.

Sony "bootloader" uygulamarın telefonlara kurularak güvenli mod üzerinden istenen işletim sisteminin kurulmasına izin verecek. Bu kararı sessiz sedasız alan Sony "bootloader" denen küçük uygulamalarıla, resmi ya da serbest Android ROM’ları Sony akıllı telefonlara yükleyebilmemizi sağlayacak.

Sony’nin "bootloader" uygulamaları, Android ROM’lar dışında Firefox OS ve Ubuntu Touch gibi başka işletim sistemlerinin telefonlara kurulumuna da izin verecekler.

Yalnız burada önemli bir detay var. Bu "bootloader"lar Sony’nin belki de artık kullanmadığınız modelleri için geçerli olacak. Elinizde bulunan Xperia Z2 – Z3 gibi telefonlara uygulanamayacaklar. Sony Android ROM ve işletim sistemi değiştirilebilecek telefonları Xperia E3, M2, T2 Ultra ve T3 olarak listeledi. Sony bu listede bulunan modellerin artabileceği müjdesini de veriyor. Büyük bir olasılıkla 2012 senesinden önce çıkan tüm Sony akıllı telefonlar bu özellikten faydalanabilecekler. 

Sony Xperia Z4 ve Xperia Z3 Karşılaştırması

Sony’den İncecik Xperia P2 Geliyor

YORUMLAR