Soru Sorabilen Yapay Zeka Geliştirildi

Soru Sorabilen Yapay Zeka Geliştirildi

Soru sorabilen yapay zeka ile eğitime yeni bir boyut ekleneceğe benziyor. New York, Ithaca'daki Cornell Üniversitesi araştırmacısı Xinya Du ve ekibinin oluşturduğu bir makine öğrenme algoritması, yapay zekanın okuduğu parça üzerinden mantıklı sorular sormasını sağlıyor.

500'den fazla Vikipedi makalesini okuyan yapay zeka, 100 binden fazla soru üretmeyi başardı. Örneğin, Afrika'da yetiştirilen farklı bitki türlerine ilişkin bir yazıyı okuyan yazılım, "Verimli yaylalarda ne yetişir?" sorusunu oluşturabiliyor. Cümlelerin içindeki tarihlerin ‘ne zaman’ ile başlayan sorulara ve yerlerle ilgili olan cümlelerin de genellikle ‘nerede’ sorusuna karşılık geleceğini öğrenen yapay zeka, kaynak metinlere ilgili soruları ve kalıpları bağlayabiliyor.

Çalışmayı duyan Dallas Üniversitesi yapay zeka uzmanı Karen Mazidi, benzer algoritmaların sonunda öğrencilerin test edilmesine yardımcı olmak için sınıflarda kullanılabileceği tezi üzerine harekete geçti. Öğrencilere bir şeyleri okudukları esnada soru yöneltmenin, okuduklarını anlamalarında daha etkili olacağını düşünen Mazidi, bu teknolojinin insanların uzun süredir yapmak istedikleri bir şey olduğunu söylüyor.

"Tüm cümleler soruya layık değildir." diyen Du'ysa buluşu hakkında, “Birkaç kural ekleyerek, daha insana benzeyen bir şekilde soru formüle edecek bir bilgisayar hazırlanabilir.” yorumunda bulundu.

İşte Türkiye'nin Gökyüzündeki Yapay Zekalı Milli Kamikazeleri

Film Severler Müjde: Kararsızlığınıza Yapay Zekalı Çözüm Geldi

YORUMLAR