Sorun Microsoft'un Yapay Zekasına Size Fotoğraflarınızda Ne Hissettiğinizi Söylesin

Sorun Microsoft'un Yapay Zekasına Size Fotoğraflarınızda Ne Hissettiğinizi Söylesin

Windows 10'un geliştiricisi Microsoft ilginç projelerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz zaman içerisinde yapay zekadan faydalanan servisleri geliştirme amacıyla farklı çalışmalar yürütülmüştü. Bu çalışmalardan dikkat çeken bir tanesi de Facebook'un fotoğraf etiketleme amacıyla geliştirdiği yapay zekaydı. Facebook bu yapay zekadan faydalanarak fotoğraflarınızda kimin yer aldığını tespit edebiliyor ve size otomatik etiketleme imkanı sunuyordu.

Microsoft ise bu sefer yapay zeka üzerinde deneysel bir çalışmasını kullanıcıların deneyip değerlendirebilmesi için hizmete açtı. Microsoft'un "CaptionBot" adını verdiği bu yapay zeka temel olarak fotoğrafları analiz etme ve fotoğraflardaki hisleri tanımlama konusunda uzmanlaşmış bir bot.

CaptionBot Nedir?

CaptionBot'a herhangi bir fotoğraf yüklediğinizde sistem fotoğrafı ilk önce analiz adiyor ve sonrasında fotoğrafta neler olup bittiğini özetliyor. Yapay zeka fotoğrafta görünen öğeleri tanımlamanın yanısıra verilen poza göre kişilerin ne hissettiğini de tanımlayabiliyor.

CaptionBot'un yüzde yüz doğru sonuçlar vermesi elbette mümkün değil. Fakat bu yapay zeka üzerinde farklı fotoğraflar analiz ederek ortaya eğlenceli ve ilginç sonuçlar çıkarabilmeniz muhtemel:

Kullanıcılar fotoğraflarını analiz ettikten sonra yapay zekanın açıkladığı sonuçları değerlendirerek Microsoft'a geri dönüş yapabilmekteler. Hemen sonucun altında görebileceğiz bölümü kullanarak aldığınız sonucu 5 yıldız üzerinden değerlendirebiliyorsunuz.

Fotoğraflarınızı analiz ettikten sonra ilginç sonuçlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Facebook Yapay Zekaya Sahip Sohbet Botlarını Tanıtmaya Hazırlanıyor

Microsoft Yapay Zeka Ordusu Kuruyor

YORUMLAR