Soruşturmaya Gitmeyen Zuckerberg, Parlamenterleri Kızdırdı

Mark Zuckerberg boş koltuk

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, birkaç ülkeden parlamenterin katıldığı toplantıya yeterli kanıtla gelememesi sebebiyle ülkeleri temsil eden parlamenterleri kızdırdı. Zuckerberg olmadan toplanan soruşturma komisyonu, oldukça gergin dakikalara sahne oldu.

Dokuz farklı ülkeden parlamenterlerin katılımlarıyla oluşturulan ve 1933 yılından bu yana Birleşik Krallık’ta toplanarak, çeşitli olayları konuşan The International Grand Commitee, bir süre önce Facebook’un adının geçtiği Cambridge Analytica skandalını konuşmak adına soruşturma başlatacağını duyurmuştu. Soruşturmanın yapılacağa komiteye ilk adımda Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, İrlanda ve Arjantin katılmış, katılımcıların sayısı Brezilya, Litvanya ve Singapur’un dâhiliyeleriyle genişlemişti. Komitenin nihai halini almasının ardından, Facebook’un başta olduğu skandalın araştırılacağı duyurulmuş ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in Birleşik Krallık’ta yapılacak toplantıya iştiraki istenmişti.

Mark Zuckerberg boş koltuk 1

Komite, Zuckerberg’e kendini savunacak delillerle birlikte ifade vermesi talebinde bulunduysa da Zuckerberg buna olumsuz cevap vermişti. Toplantıya Mark Zuckerberg yerine Facebook Politika Şefi Richard Allan katılmıştı. Hemen yukarıda gördüğünüz fotoğrafta açıkça görüldüğü gibi Mark Zuckerberg’in hemen Allan’ın yanında oturması gerekirken, koltuğu boş kalmıştı.

Facebook yöneticisi Allan, gelmeyen patronu yerine özürlerini iletirken, verdiği kararın “çok doğru” olmadığını dile getirerek sözlerine başladı. Kanada'nın Bilgiye Erişim, Gizlilik ve Etik komitesinin başkan yardımcısı Charlie Angus, Zuckerberg'in komiteyi "göz ardı etme" kararı ile "derinden hayal kırıklığına uğradığını" söyledi.