Sosyal Medya Devleri Terörist İçerikle Mücadele İçin Omuz Omuza!

Sosyal Medya Devleri Terörist İçerikle Mücadele İçin Omuz Omuza!

Sosyal medya devleri Facebook, Twitter, YouTube ve Microsoft, Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, aşırı bölücü içeriği portallerinden kaldırmak için ortak bir forum oluşturduklarını resmen açıkladılar.

Yapılan ortak bildiri ve alınan kolektif kararla beraber söz konusu şirketler terörist saldırılardan sonra hem kurumların hem de kullanıcılarının baskı altında olduklarını işaret ederek, terörist içeriği belirlemek ve kaldırmak adına terörle mücadele uzmanlarıyla beraber çalışacaklar.

Bu idealin ışığında, bir konsensüs oluşturan Facebook, Twitter, YouTube ve Microsoft; terörle mücadeleye yönelik Küresel İnternet Forumu aldı altında bir araya gelerek tüm şirketlerin, sivil toplum grup ve kuruluşları, akademisyenler, hükümetler ve AB ve BM gibi uluslararası kuruluşlarla işbirliğini arttırmak için daha kararlı hareket edeceklerini resmen ilan ettiler.

Özellikle son birkaç senedir sosyal medya siteleri, terörist grupların fikirlerini paylaştıkları, ideolojik propaganda yapılan mecralar olarak bu grupların aktif olarak kullanabildikleri popüler birer kanal haline gelmişlerdi.

Bu durumla ilgili olarak adı geçen şirketlerden Twitter tek başına, Mart ayında terörizmi desteklediği tespit edilen 376.890 hesabı askıya aldığını açıklamış, Facebook ise terörist propaganda yapan kullanıcılarının kararlı bir şekilde takip ettiğini ifade etmişti.

Elbette habere konu olan bu sosyal medya ittifakı rahatlatıcı bir durumu ifade ediyor, ancak milyarlarca hesabı kontrol edebiliyor olmak henüz her yiğidin harcı değil gibi de görünüyor.

Sosyal Medya Şirketlerine Teröre Destekten Dava Açacaklar

YouTube'tan Teröre Karşı Büyük Adım

Avrupa Birliği Terör İçeriklerine Karşı Önlem Alıyor

YORUMLAR