Sosyal Medya, Kadınlarda Daha Fazla Depresyona Neden Oluyor

Sosyal Medya Kullanımı Depresyon

Uzmanlar, aşırı sosyal medya kullanımının bireyleri depresyona sürüklediğini ve özellikle de gençler üzerinde çok daha olumsuz sonuçları olduğunu son yıllarda sık sık dile getiriyor. 

Yapılan yeni bir araştırmaya göre ise gençler arasında sosyal medya kullanımı ile depresyon arasındaki bağlantıya ait yeni sonuçlar ortaya çıktı.

Aşırı sosyal medya kullanımının, genç erkek çocuklarına ve genç kız çocuklarına etkilerini inceleyen uzmanlar; bu durumun kız çocuklarını daha olumsuz etkilendiği tespit etti.

Depresyon ve sosyal medya kullanımı arasındaki bağlantıyı daha detaylı incelemek isteyen uzmanlar, sosyal medya araçlarında günde 3 ila 5 saatten fazla vakit geçiren gençler arasında bir araştırma yaptı.

EClinicalMedicine tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre; FacebookInstagram ve Snapchat gibi sosyal medya uygulamalarını sıklıkla kullanan gençler arasında depresyon oranı bir hayli yüksek.

Üstelik söz konusu araştırmada depresyon oranının erkek çocuklarında yüzde 35, kız çocuklarında ise yüzde 50'ye kadar artış gösterebildiği tespit edildi.