Sosyal Medya Paylaşımlarınız İşinizi Kaybetmenize Neden Olabilir Mi?

Sosyal Medya Paylaşımları

Son yıllarda giderek yaygınlaşan sosyal medya, günümüzde artık neredeyse hayatımızın vazgeçilmezlerinden birisi haline geldi. Peki sosyal medyada çoğu zaman pek fazla düşünmeden ve dikkatsizce yaptığımız paylaşımlar başımıza dert açabilir mi?

Bir iş davasında Yargıtay’ın verdiği karar tam da bu sorunun yanıtı niteliğinde. Habertürk yazarı Yasemin Güneri, Yargıtay’ın bu kararı çerçevesinde "Sosyal medya paylaşımları ve beğenileri işten atılma nedeni olur mu?" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Güneri, yazısında şu detaylara yer verdi:

"Sosyal medya hesaplarının hayatımıza girmesinin ardından, bu hesaplar pek çok davada delil olarak kullanılmaya başlandı. Sosyal medya hesaplarında kullanılan görüntü ve fotoğraflar, cinayet davalarından tutun da boşanma davalarına kadar, tazminat davalarından tutun da iş davalarına kadar pek çok davanın delilleri arasında yer almaya başladı."

"Peki, sosyal medya hesaplarından paylaştığımız fotoğraflar veya beğendiğimiz yazılar işten atılmamıza neden olabilir mi? Yargıtay, önüne gelen bir dosyada, sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımların işten atılmaya neden olup olmayacağını tartıştı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, devlete ait bir bankada görevli personelin sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla çalıştığı kurumu küçük düşürmesi iddiasıyla yapılan iş akdi feshinin hukuka uygunluğunu değerlendirdi."

Yargıtay’ın kararına bakıldığında, sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların, işten atılma nedeni olabildiği görülüyor. Dolayısıyla sosyal medya hesaplarından paylaşım yaparken daha dikkatli olmakta fayda var.