Sosyal Medya Reklamlarına Fenomenler Damga Vuruyor

Sosyal Medya Reklamlarına Fenomenler Damga Vuruyor

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan, sosyal medya fenomenleri ile ilgili yaptığı açıklamada, aslında ‘influencer’ olarak adlandırılan etki alanına sahip bu kişilerin,  insanları etkilemede güçlü ve sosyal medya reklamlarında oldukça baskın olduklarını belirtti.

Uluslararası ve yerel işletme ve markaların sosyal medya fenomenlerinin etki gücünden faydalanmak için reklamları bu karakterler aracılığıyla yaptığını anlatan USMED Yönetim Kurulu Başkanı Said Ercan, "Influencerların insanları etkileme oranları daha güçlü. Bunlar kitap yazsa sattırabilir." dedi.

Sosyal medya reklamcılığının ya da diğer dir anlamda reklamcılığın gelenekselden dijitale kaymasının ülkemizde geç fark edildiğini belirten Ercan, işletmeler ve markaların sosyal medyanın gücünü fark ettiğinden beri reklamlarını dijitalleştirme peşinde olduğunu ve sosyal medya yatırımlarına para akıttıklarını söyledi. Sosyal medya uzmanlığı mesleğinin ortaya çıktığını aktaran Ercan, bu mesle dalında yetişmiş insan gücünün ülkemizde çok yetersiz olduğunu anlattı.

Sosyal medya fenomenlerinin kitleleri peşinden sürekleyebilecek bir etki alanı olduğunu vurgu yapan Ercan, marka temsilcileri olarak değerlendirdiği fenomenlerin sosyal medya reklamcılığındaki etkisini de, "Markalar baktılar ki evet bunlar sosyal medyada çok ses getiriyor ama bu satışa dönüşmüyor. Influencer denilen kavram ortaya çıktı. Bunların takipçi sayısı az olabilir ama sahadaki etki gücü daha fazla. Satın almaya ve sokağa çağırdığında birçok insan geliyor. Bunların halk üzerinde gerçekten önemli etkileri var. Diğerleri sadece dijitalde kaldı. Influencerların insanları etkileme oranları daha güçlü. Bunlar kitap yazsa sattırabilir. Burada insanlar bir anlamda marka temsilcisi oluyor." şeklinde aktardı.

İşletmeler Bahşiş Değil Övgü Bekliyor

Türkiye Milli Servetini Sosyal Medyaya Akıtıyor

YORUMLAR