Sosyal Medya Şirketlerine Teröre Destekten Dava Açacaklar

Sosyal Medya Şirketlerine Teröre Destekten Dava Açacaklar

Silikon Vadisi şirketleri, sosyal medya üzerinden bilinçli olarak başta IŞİD olmak üzere, teröre destek vermekle suçlanıyor.

Aralık 2015’de Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin San Bernardino şehrinde gerçekleşen, 14 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırı kurbanlarının aileleri, Facebook, Google ve Twitter’a terörizm yanlısı paylaşımlara izin verdikleri iddiası ile dava açıyorlar. Geçtiğimiz Çarşamba günü Los Angeles'taki Kaliforniya Merkezi Bölge Mahkemesine açılan davada, üç kurbanın aile üyeleri, IŞİD’in adı geçen sosyal medya platformları aracılığıyla yandaş çekmesi, ve sosyal medya devlerini kullanarak kendisine fon yaratmasına izin verilmesini sebep gösteriyorlar.

Syed Farook ve Tashfeen Malik isimli teröristlerin gerçekleştirdiği saldırıda yakınlarını kaybeden acılı aileler, sosyal medya hesaplarının IŞİD ve El-Kaide gibi örgütlerin mesajlarını dünyaya yayınlamak ve aynı görüşlü paylaşan bireylerle iletişim kurmak için kullanabiliyor olmasına tepkililer. Benzer konularda yapılan politik çalışmaları, yakın dönemde sıkça görür olduk. Malumunuz, benzer bir örnek şu an Wikipedia ile Türk hükümeti arasında da yaşanıyor. Veri kirliliği adına yapılan köklü ve yoğun çalışmalara, terörist grupların dahil edilmemesi, şiddete ve savaşa çağıran paylaşımların herkesin görebileceği bu mecralarda rahatça paylaşılıyor olması, bana göre de doğru değil. Umarım bu ailelerin açmış olduğu dava bir şeylerin başlangıcı olur ve kötü niyetli insanları sosyal medya platformlarında bir daha görmeyiz.

Wikipedia Davasında Gelişme: İtiraz Reddedildi

YORUMLAR