Sosyal Medya Suçları için Özel Mahkemeler Kuruluyor

Sosyal Medya Suçları için Özel Mahkemeler Kuruluyor

Rusya, sadece sosyal medya ile ilgili suçlamalarla ilgilenecek özel bir mahkeme kurmaya hazırlanıyor. 

Sosyal medyadaki nefret söylemi, giderek artan ve tedavisi edilmesi gereken bir hastalık seviyesine ulaştı. Öyle ki, sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili davalar günden güne artmaya başladı. Rusya’dan bu konuyla ilgili çok ilginç bir adım geldi.

Sputnik Türkiye  tarafından aktarılan, Rosiskaya Gazeta ’da yer alan bir habere göre, Rusya’da sosyal medya için özel mahkemeler kurulabilir. Aşırıcılık yönündeki beğenilerin ve gönderilerin hukuk sisteminin ilgilendiği en önemli konulardan biri olduğu belirtilen haberde, Rusya'nın bazı bölgelerinde benzer konularda pek çok dava açıldığı aktarıldı. 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerin toplum için tehdit oluşturabileceğini söyledi.  

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından dijital ve teknolojik gelişmeler dairesi özel temsilcisi olarak atanan Peskov, şöyle konuştu:

“Mevcut uygulamalarımız beğeniler ve yeniden gönderimlerle ilgili özel bir mekanizma geliştirilmesini gösterdi. Son zamanlardaki deneyimlerimiz doğrultusunda bu gönderim ve paylaşımların sadece beğeni almak için mi yapıldığı, ya da olumsuz sonuçlara götürüp götürmediği konusunu incelememiz gerekiyor. Gelecekte bu alanda uzman mahkemelerin oluşturulabilir. Bence mevcut sistem bunun için yetersiz kalıyor”