Sosyal Medya ve Derin İnternet Uyuşturucu Bulmayı Kolaylaştırdı

sosyal medya uyuşturucu

Nevşehir Valiliği, Nevşehir Emniyet Müdürlüğü ve Ahiler Kalkınma Ajansı destekleriyle düzenlenen “Uyuşturucu ile Mücadelede Medyanın Rolü” sempozyumunda, uyuşturucu maddelerin internet ve sosyal medya üzerinden kolayca satılabildiği, yeni medyanın uyuşturucu edinimini kolaylaştırdığı anlatıldı.

Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Eraslan, Twitter ve Facebook gibi popüler sosyal medya mecralarının yanı sıra Dark Net, Deep Web, Dirty Web olarak tabir edilen internet ağlarında da uyuşturucu satışının kolayca yapılabileceğini söyledi. “Geleneksel medya uyuşturucunun zararlarını anlatırken, yeni medya bunun satışını yapmaktadır" şeklinde konuşan Eraslan, “Suçlular ve suç örgütleri yasadışı işlerini kolaylaştırmak için her türlü teknolojiyi kullanmaktadır. Tüm teknolojilerin iyi ve kötü kullanıcıları vardır, bankaları soymak için en iyi otomobilleri satın alan Bonnie ve Clyde gibi. İnternet geneli sosyal medya yasadışı kişilerin pazarlama, tanıtım, iletişim ve satış yerleridir“ dedi.

Konuşmasına derin internet olarak adlandırılan ağların tehlikesinin çok büyük olduğunu belirterek devam eden Doç. Dr. Levent Eraslan, “Deep (Dirty) web, yani derin ve kirli internet, bizim kullandığımız yüzeysel internetin daha alt boyutlarıdır. Her internet kullanıcısının erişemediği sitelere ve bilgilere burada ulaşmak mümkündür. Adeta kuralların, kanunların ya da yasakların olmadığı sınırsız bir alan demek mümkün. Tabi hal böyle olunca, suç anlamında aklınıza gelen en uçuk şeylere ulaşılabiliyor“ diyen öğretim üyesi, “Grams DarkNet Market” gibi arama motorlu oluşturularak, uyuşturucuya ulaşımın kolaylaştırıldığının da altını çizdi.

Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Snapchat’in uyuşturucu satışı için en popüler sosyal ağlar olduğunu belirten Eraslan, “Ancak görünmeyen tehlike böylesi binlerce sosyal ağın varlığı ve yeni ağların kurulabilme potansiyelidir.” dedi. Facebook'ta, uyuşturucu bulmanın bir fincan kahve satın almaktan daha kolay olduğunu dile getiren Eraslan, uyuşturucunun sanal hesaplar, kuryeler, direkt buluşma, kargo, sanal para ve banka havalesi yöntemleriyle kullanıcıya ulaştırıldığını söyledi.

"Sosyal medyanın yükselen yıldızı Instagtam’da görseller, yorumlar ve hashtaglar ile uyuşturucu madde teşhiri ve satışı yapılmaktadır. # Weed4sale, # nodsquad, # junkiesoflG gibi farklı hashtag'ları arayarak, bir gün içinde yüzlerce satıcıya ulaşılabilir. Bu kişilerin "faaliyetleri"ni açıkça yapmaları şaşırtıcıdır . Satıcıların çoğu gerçek yüzlerini profillerinde gösteriyor ve işlerinden oldukça gurur duyuyorlar ve kazandıkları paraları sergiliyorlar. Akıllı telefon teknolojisi ile artan bir şekilde dijital dünyaya giren bu uygulamalar basit bir şekilde arkadaş bulma amaçlı gibi görünse de uyuşturucu satıcıların önemli hareket zeminlerinden biridir. Tinder, Grindr, Kik,Wechat, Whisper, Yik Yak, uyuşturucu satışında bu alanın en bilinen uygulamalarıdır.” şeklinde sosyal medyanın nasıl kullanıldığını da anlatan Eraslan, kendi önerilerini şöyle sıraladı:

Doç. Dr. Levent Eraslan

 • Yeni medya yolu ile uyuşturucu satışını engelleyecek stratejileri oluşturan bir kurul oluşturulmalıdır. Sosyal medya sosyolojisi ve psikolojisi uzmanları ile artık mücadele yolları aranmalıdır. Bu yüzden ulusal uyuşturucu ile mücadele strateji belgesine sosyal medya ayağı mutlaka konulmalıdır.
 • Sosyal ağ şirketlerinin uyuşturucu ile mücadeleye motive edici yollar aranmalıdır. Gizlilik bilgilerinin gerektiğinde emniyet güçlerine verilmesini sağlayıcı yasal düzenlenmeleri kabul eden SM uygulamalarına ülkede yayın hakkı verilmelidir.
 • İnternet yasasında sosyal medya ile ilgili bölümler güncellenmelidir.
 • Siber Suçlar Ve Narkotik Daire Başkanlıklarının ilçe teşkilatlanmaları yapılmalıdır. Bu önemli dairelerin gerek alt yapı gerekse finans yönünden üst düzeyde desteklenmesi gerekmektedir.
 • Narkotik Daire Personeline bilişim ve Sosyal medya da uyuşturucu mücadelesi eğitimi verilmelidir.
 • MEB, Erişim Sağlayıcıları Birliği ve BTK’nın sosyal medyada uyuşturucu ile mücadele işbirliği kapasitesi geliştirmelidir.
 • Okullardaki narkotik eğitimi tekrar EGM tarafından verilmelidir. Sosyal Medya yönü de örnekleri gençlere polis tarafından anlatılmalıdır.
 • Yeni medyada uyuşturucu dili üzerine daha geniş araştırmalar yapılmalıdır.
 • Narkotik Dairesi başkanlığına sosyal medyada uyuşturucu ile mücadele şubesi kurulmalıdır. Yeni popüler olan tanışma ve arkadaşlık uygulamaları Emniyet güçlerinde takip edilmelidir.
 • Sosyal Medya'da uyuşturucu satan kişilerin emniyet güçlerine ihbarına dönük halk bilgilendirmeleri tüm medya araçlarınca yapılmalıdır.
 • Ailelerin çocuklarının Sosyal Medya uygulamalarındaki performanslarını nasıl izleyecekleri hususunda bilgilendirici eğitimler ve metinler oluşturulmalıdır.
 • Kargoların kayıt girişleri EGM ile paylaşılmalıdır.

YORUMLAR