Sosyal Medyada Böbrek ve Karaciğer Satışları Başladı

Sosyal Medyada Böbrek ve Karaciğer Satışları Başladı

Yakında böbreğimizi satacağız.” dediğimiz günler geçmişte kaldı. Çünkü artık günümüzde insanlar gerçekten de böbreklerini satışa çıkarıyor. Sosyal medya üzerinden pazar oluşturan ‘organ satıcılar’, satmak istedikleri organlarının reklamını yapıyor.

Sporcudan Az Kullanılmış Karaciğer!

Şaka yapmıyorum, gerçekten de araba satar gibi insanlar organlarını satmaya başladı. Genellikle böbrek veya karaciğerin bir bölümünü satmak isteyen satıcılar, alıcılara organlarını çeşitli yöntemlerle pazarlıyor.

100 bin ile 1 milyon lira arasında değişen organ pazarında, alıcıların genellikle sorduğu sorular, ‘kaç para’ ve ‘yaş kaç’. Tabi ardından, sigara, alkol kullanımı ve yaşam tarzına göre fiyat skalası genişliyor.

Hürriyet’in haberine göre, Zonguldak’ta yaşayan 32 yaşında bir gündelik işçi, 2 çocuğuna bakabilmek için böbrek ve karaciğerini satışa çıkardı. Hiçbir sağlık sorunu yaşamadığını ilanda belirten Ş.A, “100 bin lira borcum var başka çarem yoktu mecbur kaldım. Yoksa bir insan nasıl böyle bir şey yapabilir.” diyor. Bir başka organ satıcısıysa, İstanbul’da 29 yaşındaki Tekstil işçisi, bankaların peşinde olduğunu, 50-60 bine böbreğini satabileceğini söylüyor.

Tabi işi şakaya vuranlar, başkalarının numarasıyla organ pazarlığına girip bununla eğlenenler ve organlarını satma noktasına gelmiş insanları dahi dolandırmaya çalışanlar da var.

Hukukçularsa, sebebi ne olursa organ satmanın suç olduğunu söylüyor. Böbreği satacağım derken bir de hapsi boylamayın, aman dikkat!

YORUMLAR