Sosyal Medyada Bu Simgeleri Paylaşanlara 5 Yıl Hapis Cezası!

Sosyal Medyada Bu Simgeleri Paylaşanlara 5 Yıl Hapis Cezası!

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı İbrahim Seydioğulları, sosyal medyada uyuşturucuyu işaret eden simgelerin kullanılmasının suç olduğunu ve tespit edilmesi halinde yargılamaların en az 5 yıldan başladığını belirtti. 

Millet gazetesinden Bahar Atakan’ın haberine göre, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Seydioğulları, yeni dönemde uyuşturucuyla mücadelede izleyecekleri yeni yöntemleri anlattı.

Sokaklardaki mücadeleyi daha aktif hale getirmek için motivasyonu artıracak bir sisteme geçeceklerini söyleyen Seydioğulları, sosyal medya hesaplarını da mercek altına alacaklarını kaydetti.

Sosyal medya hesaplarından uyuşturucu maddeleri çağrıştırıcı simgeleri paylaşanlar hakkında inceleme başlatılacağını belirten Seydioğulları, "Sosyal medya hesaplarında uyuşturucuyu işaret eden simgelerin kullanılması, fotoğrafların paylaşılması suç, tespiti halinde en az 5 yılla yargılanırsınız”  ifadelerini kullandı.

Narkotimler, yunus ekipleri ve trafik polislerinin sokakta gösterdiği mücadeleyi internet ortamına da yansıtmak istediklerini ifade eden Seydioğulları, önemli bir uyarı da daha bulunuyor.

Uyuşturucuyu işaret eden simgelerin yalnızca yayın yoluyla değil, giyim kuşamda da geçeli olduğunu belirten Seydioğulları, esrar ve benzeri maddelerin rozetlerini takanlar hakkında işlem başlatılacağının bilgisini paylaştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından hazırlanan 2017 Dünya Uyuşturucu Raporu'nda, uyuşturucu maddelerin internet ortamından da temin edildiği ortaya çıkmıştı. 

Söz konusu raporda, "2016 Raporu, internet üzerindeki gizli pazarda yapılan uyuşturucu ticaretinin son yıllarda arttığını göstermektedir. Bu durum, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uyuşturucuya erişimi kolaylaştırarak yeni kullanıcıları cezbedebileceği düşüncesiyle endişe uyandırmaktadır. Esrarın yüzde 25'i, ekstazi türü uyuşturucuların yaklaşık yüzde 40'ı, halüsinojen türü LSD'lerin (yarı sentetik uyuşturucu ve çok kuvvetli uyuşturucu) yüzde 30'u internet ortamında satılıyor"  ifadeleri yer almıştı.