Sosyal Medyada Dolandırıcıların Verdiği Reklamlara Dikkat!

sosyal medya dolandırıcılık

Çeşitli sosyal medya mecralarında bankaların isimlerini kullanarak sahte hesaplar açan ve bu hesaplardan reklam yayınlayan dolandırıcılar, ele geçirdikleri banka hesaplarının içini boşaltarak, sırra kadem basıyorlar.

Başta Twitter olmak üzere Facebook ve Instagram gibi sosyal medya siteleri üzerinden banka isimleri kullanarak tüketicilere ulaşan dolandırıcılar, para ve internet ödülü, masraf iadesi, çekilişle araba ve cep telefonu gibi hediye vaatleriyle kullanıcıların ilgisini çekiyorlar. Ödülleri almak için sahte internet sitelerinin bağlantı adreslerine giden sosyal medya kullanıcıları, sahte sitelere kullanıcı bilgilerini girmek suretiyle dolandırıcıların pençesine düşüyorlar. Phishing denilen yöntemle banka hesaplarını ve şifrelerini ele geçiren dolandırıcılar, ele geçirdikleri hesapların içini kısa sürede boşaltarak, kaçıyorlar.

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Üyesi ve sosyal medya uzmanı Serdar Bağtır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Twitter ve diğer sosyal medya mecralarında reklam vermek için şirketlerin kurumsal bir ispata ihtiyaçları bulunmadığını, bir reklam hesabı oluşturmak ve bu reklam hesabına herhangi bir kredi kartını tanımlamanın, reklam verebilmek için yeterli olduğunu söyledi.

Sosyal medyada sahteciliğin çok kolay yapılabildiğini belirten Bağtır, şunları kaydetti: "Sahtecilik için ücretsiz bir sosyal medya hesabı açmak, bu hesapta banka logosunu ve ismini kullanmak, işlemin tamamlanacağı web sitesi için bankanın gerçek kodlarını kopyalamak ve en sonunda reklam hesabından reklam vermek yeterli. Gerisi internet okuryazarı olmayan ya da çoğu zaman dalgınlıkla reklamın gerçekliğini sorgulamayan kişilere kalıyor. Üstelik bu sahteciliği yapanlar, reklamlara bile para ödemiyorlar. Çalıntı kredi kartı bilgilerini kullanarak reklam ücretlerini de başkalarından çalıyorlar. Kredi kartı bilgilerine ulaşmaksa maalesef artık çok kolay..."

Küçük detaylara dikkat edin

Aynı problemin sadece sosyal medya hesapları için geçerli olmadığını belirten Bağtır, Google aramalarında yer alan reklamların da büyük tehlike arz ettiğini dile getirdi. Banka ismi aramalarına reklam veren kişilerin, yine sahte siteler yoluyla kullanıcı bilgilerine ulaşabildikleri belirten uzman isim, dolandırıcıların hesaba erişim aldıklarında ise kredi kartından, başka firmalar için çok yüksek bütçeli reklamlar oluşturup kullanıcının borçlandırılabildiğini anlattı.

Sosyal medya üzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinde ana unsurun kullanıcı dikkatsizliği olduğunu belirten Bağtır, “İş, reklamlardaki sahteciliğe gelince; sorumluluk doğrudan mecra yönetimine düşüyor. Büyük sosyal medya mecraları, para kazanma değil, güven odaklı düşünerek işletme hesaplarından, reklam vermeden önce güvenlik doğrulaması istemeli ve bir reklam hesabından başka bir firma için reklam verilmemeli. Kullanıcılar da örneğin, bir bankanın resmi sosyal medya hesabı nasıl olur, resmi sitesi nasıl kopyalarından ayırt edilir, bilmeliler. Büyük sosyal medya mecralarındaki hesapların yanında bulunan mavi tik, hesabın onaylanmış olduğunu ve kesinlikle o kuruma ait olduğunu gösterir. Bir bankanın sitesinin başında 'http' olmaz 'https' olur ve alan adı '.com' değil '.com.tr' olacaktır. Bu küçük detaylar, kullanıcıların dolandırılmasının önüne geçebilir” açıklamasını yaptı.

sosyal medya dolandırıcılık

Hesap bilgilerinizi güvenmediğiniz yerlere vermeyin

Konuyla ilgili açıklama yapan bir başka isim ise Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal oldu. Son günlerde kendilerine gelen dolandırıcılık şikayetlerinde gözle görülür bir artış yaşandığını kaydeden Koçal, “Önceden paylaşımlarla takipçi çekmeye çalışan bu sayfalar, artık öyle cesur oldular ki reklamla veya sponsorlu yayınlarla dolandırıcılık linklerini tüm kullanıcılara ulaştırabiliyor" dedi.

Tüketicilerin ayık olması ve karşılarına gelen her reklama tıklamamaları gerektiğini söyleyen Koçal,  “Tüketiciler, kesinlikle ne ad, soyad, doğum tarihini ne de banka hesap bilgilerini versin, yazsın." ifadesini kullandı.

Dolandırıcılara bilgilerini kaptıranlar ne yapmalı?

Bilgilerin girildiği internet sitesinin sahte olduğunun fark edilmesi durumunda yapılacakların sınırlı olduğunu belirten Koçal, yaşananların hemen bankanın çağrı merkezine bildirmesi gerektiğini vurgulayarak, sahte site için banka tarafından alınacak tedbirlerin yeterli olduğunun belirtildiğini ancak cihaza uygulama indirildiyse silinmesi gerektiğini aktardı.

Banka adresi izlenimi verilerek açılmış sahte siteler için erişim yasağı koydurulması adına gerekli tüm yasal girişimlerde bulunulması gerektiğini belirten Koçal, bir siteye girerken adres çubuğuna mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Güvenlikli internet sitelerinin adreslerinin hemen başında yer alan yeşil bölmenin her zaman aranması gerektiği kaydedilirken, kullanıcıların girdikleri internet sitesini dört gözle incelemeleri gerektiği tekrar hatırlatıldı.